Kovbojská akce, řekl Zeman o útoku v Sýrii. Západ podle něj rozvrtal Střední východ

Kovbojská akce, řekl Zeman o útoku v Sýrii. Západ podle něj rozvrtal Střední východNOVÉ
Domov

Zeman a Sýrie

jhr Echo24

Ozbrojený útok na jakoukoliv zemi může být proveden pouze se souhlasem Rady bezpečnosti Organizace spojených národů (OSN). Myslí si to prezident Miloš Zeman, který tak reagoval na sobotní vojenský úder západních mocností na strategické cíle v Sýrii. Zeman na Frekvenci 1 iniciativu Západu označil za kovbojskou akci, jež brání návratu syrských uprchlíků zpět do vlasti. V oblasti domácí politiky prezident prohlásil, že klidně podepíše variantu vlády hnutí ANO s ČSSD i menšinový kabinet ANO podporovaný komunisty a hnutím SPD.

„Západ neuvěřitelně rozvrtal Střední východ,“ prohlásil Zeman s odkazem na vpád vojsk vedený Spojenými státy do Iráku. „Místo toho, abychom se z toho nesmyslu poučili, tak jsme udělali druhý nesmysl – Libye,“ dodal.

Uvedl rovněž, že původní reakce premiéra v demisi Andreje Babiše na spojenecký nálet byla „krátkozraká“. Babiš se v sobotu nechal slyšet, že zásah byl nevyhnutelný. V neděli však otočil a prohlásil, že nálet nic neřeší. „Pan premiér se chtěl solidarizovat se svými ministry. Já bych těm ministrům takto na dálku chtěl vzkázat – jste ministry vlády České republiky, nikoliv vlády Spojených států, Velké Británie či Francie,“ vyjádřil se Zeman.

„Klidně podepíšu obě varianty“

Prezident rovněž nemá problém ani s jednou z variant možné podoby vládního kabinetu, které se rýsují, uvedl v rozhovoru. Nejčastěji se hovoří o koalici ANO, ČSSD za podpory komunistů, možností je také varianta menšinové vlády hnutí ANO, jíž legitimitu umožní KSČM a SPD.

„Já klidně podepíšu obě varianty, protože tu nejsem od toho, abych vládu sestavoval,“ uvedl prezident. Neměl by podle svých slov ani nic proti spojení hnutí ANO a občanské demokracie, kdyby ODS na tuto možnost přistoupila.

Zeman věří, že nový kabinet bude vládnout do konce léta, protože zbývá dořešit už jen několik záležitostí. S Babišem okrajově probírali i vidinu úřednické vlády pro případ, kdyby se šéfovi hnutí ANO nepodařilo ve Sněmovně získat důvěru.

Čtěte také: Do příštího pátku chceme mít dohodu s ČSSD, prohlásil Babiš

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články