Výbor ROP by měl řešit Čapí hnízdo na přelomu ledna a února

kauza Čapí hnízdo

Výbor ROP by měl řešit Čapí hnízdo na přelomu ledna a únoraNOVÉ
Čapí hnízdo Foto:

Foto: Jan Zatorský

1
Domov
Sdílet:

Výbor regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy by měl jednat o vyjmutí farmy Čapí hnízdo z evropského financování na přelomu ledna a února. Řekl člen výboru za opoziční TOP 09 Jan Jakob a dodal, že žádá o jednání v dřívějším termínu. Obává se převolení výboru na krajském zastupitelstvu, které se má sejít koncem ledna. Kvůli padesátimilionové dotaci pro Čapí hnízdo obvinila policie premiéra Andreje Babiše (ANO) a žádá o jeho vydání Poslaneckou sněmovnu.

„Pět členů výboru může požádat o svolání jednání. Hodlám to iniciovat, abychom případně nebyli převoleni,“ uvedl Jakob. Výbor v současném složení byl ustaven po předloňských krajských volbách. Původní koalice ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů se však loni v říjnu rozpadla a kraj nyní vedou ANO a ČSSD s podporou komunistů. Strany současné koalice nemají ve výboru většinu a Jakob se obává, že se to pokusí změnit.

Ministerstvo financí navrhlo úřadům, aby vyňaly z evropského financování projekty, které vyšetřuje Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) nebo jsou předmětem správního či trestního řízení. Ve středních Čechách se to kromě Čapího hnízda týká ještě jednoho projektu. O co jde, Jakob netuší. „Vím o tom, že je tam ještě jeden projekt. Který to konkrétně je, nevím, protože podklady jsme zatím žádné nedostali. Podle jednacího řádu výboru je máme dostat nejpozději sedm dní před jednáním,“ uvedl Jakob.

Vyjmutí znamená, že na projekty bude pohlíženo jako na národní dotace. Byly již předfinancovány ze státního rozpočtu, a fakticky tak nenastane změna financování. Vyjmutí projektů umožní, aby ČR od komise obdržela maximální možnou sumu peněz, kterou pro příslušný operační program mohla z EU obdržet. Po příjemcích dotace v případě prokázání protiprávního jednání bude prostředky vymáhat poskytovatel dotace.

V kauze Čapí hnízdo bylo obviněno 11 lidí, vedle Babiše i předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Projektem se zabýval OLAF, závěrečnou zprávu zaslal ministerstvu financí, které ji dosud nezveřejnilo. Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod. Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

Čtěte také: Ministerstvo financí navrhlo vyjmout Čapí hnízdo z akcí financovaných EU

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články