Proti saúdské agresi. Sněmovna USA schválila ukončení americké účasti v jemenské válce

Proti saúdské agresi. Sněmovna USA schválila ukončení americké účasti v jemenské válceNOVÉ
Svět

válka v Jemenu

Echo24

Sněmovna reprezentantů Spojených států ve čtvrtek schválila ukončení americké podpory koalici Saúdské Arábie ve válce v Jemenu. Rezoluce, kterou již v březnu přijal Senát, má zavázat Rijádu nakloněného prezidenta Donalda Trumpa k odvolání všech amerických vojáků z Jemenu i veškeré vojenské pomoci saúdskoarabské koalici. Šéf Bílého domu hodlá návrh Kongresu vetovat.

Komora, kontrolovaná opozičními demokraty, přijala rezoluci poměrem hlasů 247 ku 175, když se k levici přidali i někteří republikáni. Podobný průběh mělo i březnové hlasování v Senátu, kde demokraté získali podporu několika zákonodárců Trumpovy strany.

Stoupenci návrhu tvrdí, že vysláním jednotek do sektářského konfliktu porušil Bílý dům ústavní pravidlo, podle něhož má o nasazení amerických vojáků do války rozhodovat Kongres. Druhá strana však namítá, že v tomto případě není souhlas zákonodárců nutný.

Většina kongresmanů má výrazně kritičtější přístup k Saúdské Arábii než Trump. Členové Kongresu prezidenta kritizují, že nedostatečně odsoudil Rijád za vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. Kongres připsal odpovědnost za Chášukdžího vraždu, která se stala na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, saúdskému korunnímu princi Muhammadu bin Salmánovi. Trump volil na jeho adresu výrazně mírnější slova a podotkl, že ropná monarchie zůstane v každém případě blízkým americkým partnerem.

Trump již v březnu uvedl, že hodlá rezoluci vetovat. Po návrhu rušícím jeho vyhlášení výjimečného stavu na hranicích s Mexikem by to bylo v krátké době podruhé, kdy by k tomuto mimořádnému kroku sáhl. Americká média se shodují, že dvoutřetinovou většinu v obou komorách, která je potřebná k přehlasování veta, Trumpovi odpůrci zřejmě neseženou.

Saúdská Arábie stojí v čele koalice, která od roku 2015 pomáhá jemenským vládním vojskům v boji proti šíitským povstalcům podporovaným Íránem. V důsledku bojů zemřely již desetitisíce lidí a miliony trpí hladem či musely opustit svůj domov.

Čtěte také: Podaná ruka neplatí. ODS se pokusí Klause ml. odvolat ve sněmovně

Ve válce v Jemenu bojují už tisíce dětí