Greta poprvé varuje své odpůrce. „Změna přichází, ať se vám to líbí, nebo ne“
Klimatická úzkost u mládeže
"Náš dům je v plamenech" a šestnáctiletá vizionářka apokalypsy a ekologická aktivistka Greta Thunbergová sáhla zřejmě poprvé k veřejné výstraze ke svým kritikům. Po pátečních celoplanetárních demonstracích proti klimatu, kterých se účastnilo údajně na čtyři miliony demonstrantů, varovala „těch pár, co se námi cítí ohroženi“, že jde teprve o začátek. „Změna přichází, ať se vám to líbí, nebo ne,“ napsala Thunbergová na svůj Twitter slova, která podle BBC pronesla také k davu na demonstraci v New Yorku. V sobotu ještě svou rétoriku dále vystupňovala, když v OSN prohlásila, že "my mladí jsme nezastavitelní". Jen během Gretina života stoupla na planetě teplota o 0,34 stupňů Celsia. To vše vyvolává u mládeže na Zemi "klimatickou úzkost".
Šestnáctiletá Švédka, která je symbolickou postavou boje za lepší ochranu klimatu, se zúčastnila demonstrace před budovou OSN v New Yorku, kde se příští týden sejdou na klimatickém summitu světoví vůdci. Studenti v čele s Thunbergovou je chtějí přimět, aby přijali razantní opatření s cílem zabránit údajně celosvětové ekologické katastrofě.
Demonstrace organizuje hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), které aktivistka iniciovala. Greta Thunbergová tvrdí, že se pátečních protestů zúčastnily více než čtyři miliony lidí ve 163 zemích. „Toto je největší klimatická stávka v dějinách. My všichni na sebe můžeme být hrdí, protože toto jsme dokázali společnými silami,“ řekla podle zpravodajského serveru BBC News Thunbergová davu stejně smýšlejících shromážděnému v New Yorku.
Over 4 million on #ClimateStrike today. In 163 countries. And counting…
— Greta Thunberg (@GretaThunberg) September 21, 2019
If you belong to the small number of people who feel threatened by us, then we we have some very bad news for you:
This is just the beginning. Change is coming – like it or not. #FridaysForFuture pic.twitter.com/MHGRNx1tnH
„Situace je kritická. Náš dům je v plamenech. A v tom domě nebydlí jen mladí lidé, bydlíme v něm všichni – postihuje nás to všechny,“ uvedla dále aktivistka.
Ať jsem navštívila kteroukoli část světa, „slyšela jsem stejné prázdné sliby, stejné lži a byla jsem svědkem stejné nečinnosti“, prohlásila Thunbergová. Příští týden budou zraky celého světa upřeny na světové vůdce v OSN, kteří budou mít šanci ukázat, že nás slyší, burcovala dívka, které se dostává podpory i od české progresivní levice.
Svůj projev Thunbergová zakončila varováním pro ty, „kteří se cítí být námi ohroženi“: „Toto je jenom začátek. Změna přichází, ať se vám to líbí, nebo ne.“
V sobotu pokračovala Thunbergová ve svém programu už na půdě OSN, když spolu s generálním tajemníkem Antonio Guterresem zahajovala Mládežnický summit OSN o klimatu. "Včera miliony lidí na celém světě, zejména mladí lidé, pochodovali a žádali skutečnou akci ve věci klimatu. Ukázali jsme, že jsme jednotní a že my mladí jsme nezastavitelní,“ prohlásila podle agentury ANSA švédská školačka a vzbudila ovace v sále. V pondělí se očekává její projev s nápady v hale Valného shromáždění, kde začne Summit OSN o změně klimatu.
Aktivisté na sobotním shromáždění mimo jiné vyzvali k větší podpoře fondu, který financuje klimatická opatření v rozvojových zemích. Podle velvyslankyně generálního tajemníka OSN pro mládež jsou klimatické změny "určujícím tématem naší doby a ovlivnily již miliony mladých lidí po celém světě". Jen během krátkého života Thunbergové například vzrostla teplota na Zemi o 0,34 stupně.
Jak uvedla Komal Karishma Kumarová, aktivistka z Fidži, globální oteplování si nevybírá svou daň pouze na planetě Zemi, ale rovněž i na její generaci, zejména pokud lidé pocházejí z podobných tichomořských ostrovů, jako je ten její. "Mladí lidé z různých částí světa žijí v neustálém strachu a klimatické úzkosti, obávají se o budoucnost, trpí nejistotou, pokud jde o jejich zdravý život či život jejich dětí," hlásí Kumarová.
Projevům na mládežnickém summitu naslouchal i generální tajemník OSN António Gutteres, který na pondělí svolal summit OSN o klimatu, kterého se mají účastnit desítky světových vůdců. Mladým aktivistům poděkoval, že díky nim se z něj, pokud jde o boj s globálním oteplováním, stal namísto pesimisty optimista.