1 ÚNOS v kolumbii

Výkupné 115 milionů: policie osvobodila unesenou praneteř spisovatele Márqueze

NOVÉ

Témata: , , ,

Kolumbijská policie v noci na pondělí osvobodila z rukou únosců praneteř spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze, která byla pohřešována od letošního srpna. Únosci za ni požadovali výkupné pět milionů dolarů (asi 115 milionů korun). O osvobození Melissy Martínezové informovala místní média.

Záchranu čtyřiatřicetileté Martínezové potvrdil médiím kolumbijský ministr obrany Guillermo Botero. Podle něj bylo při záchranné operaci zatčeno 11 lidí. „Šlo o zločineckou organizaci, ale její šéfové byli bývalí členové polovojenských povstaleckých jednotek,“ uvedl Botero, aniž by povstalce specifikoval.

V Kolumbii působilo v předchozích letech několik povstaleckých hnutí, která po dohodě s vládou složila zbraně. Někteří jejich členové ale přešli do zločineckých gangů, které profitují na obchodu s drogami a k získání peněz využívají též únosy.

Největší povstaleckou organizací v Kolumbii byly Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC), s nimiž uzavřela vláda mírovou dohodu před dvěma lety.

Podnikatelka Martínezová byla unesena 23. srpna, když se vracela domů z práce. Její auto bylo nalezeno na silnici nedaleko banánové plantáže. Zpráva o únosu se do médií dostala až v říjnu, kdy policie potvrdila, že únosci chtějí pět milionů dolarů. Za informace, které povedou k jejich dopadení, nabídla vláda 50 milionů dolarů (asi miliardu korun).

Melissa Martínezová Garcíaová je vnučkou bratra spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze. Nositel Nobelovy ceny za literaturu zemřel v roce 2014 ve věku 87 let.


Čtěte dále: První prezidentka Gruzie se ujala funkce. Chce „nezvratitelnou“ cestu země do Evropy

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.