Výkupné 115 milionů: policie osvobodila unesenou praneteř spisovatele Márqueze

Výkupné 115 milionů: policie osvobodila unesenou praneteř spisovatele MárquezeNOVÉ
Panorama

ÚNOS v kolumbii

Kolumbijská policie v noci na pondělí osvobodila z rukou únosců praneteř spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze, která byla pohřešována od letošního srpna. Únosci za ni požadovali výkupné pět milionů dolarů (asi 115 milionů korun). O osvobození Melissy Martínezové informovala místní média.

Záchranu čtyřiatřicetileté Martínezové potvrdil médiím kolumbijský ministr obrany Guillermo Botero. Podle něj bylo při záchranné operaci zatčeno 11 lidí. „Šlo o zločineckou organizaci, ale její šéfové byli bývalí členové polovojenských povstaleckých jednotek,“ uvedl Botero, aniž by povstalce specifikoval.

V Kolumbii působilo v předchozích letech několik povstaleckých hnutí, která po dohodě s vládou složila zbraně. Někteří jejich členové ale přešli do zločineckých gangů, které profitují na obchodu s drogami a k získání peněz využívají též únosy.

Největší povstaleckou organizací v Kolumbii byly Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC), s nimiž uzavřela vláda mírovou dohodu před dvěma lety.

Podnikatelka Martínezová byla unesena 23. srpna, když se vracela domů z práce. Její auto bylo nalezeno na silnici nedaleko banánové plantáže. Zpráva o únosu se do médií dostala až v říjnu, kdy policie potvrdila, že únosci chtějí pět milionů dolarů. Za informace, které povedou k jejich dopadení, nabídla vláda 50 milionů dolarů (asi miliardu korun).

Melissa Martínezová Garcíaová je vnučkou bratra spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze. Nositel Nobelovy ceny za literaturu zemřel v roce 2014 ve věku 87 let.


Čtěte dále: První prezidentka Gruzie se ujala funkce. Chce „nezvratitelnou“ cestu země do Evropy

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články