1 počasí komplikuje dopravu

Němci zastavili kvůli orkánu dálkové vlaky, Češi dojedou jen do Děčína

NOVÉ

Témata: , ,

Německé dráhy dnes odpoledne s okamžitou platností kvůli orkánu Friederike z bezpečnostních důvodů zastavily dálkovou železniční dopravu na celém území spolkové republiky. Vlaky, které byly na cestě, měly pokud možno dojet do cíle. Agentuře DPA to řekl mluvčí společnosti Deutsche Bahn. Zrušeno bylo v Německu také mnoho vnitrostátních letů.

Dálkové vlaky, které jezdí z Prahy do Hamburku či Berlína, odpoledne dojely do Drážďan, kde jízdu ukončily, řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Večerní spoj Eurocity Kopernikus vyjíždějící z pražského Hlavního nádraží, který měl končit v Lipsku, už podle webu Českých drah doveze cestující jen do Děčína. Pro ty, co hodlají pokračovat do Německa, bude ve stanici Ústí nad Labem přistaven autobus náhradní dopravy. „Omezena může být také regionální doprava. V případě zhoršení povětrnostních podmínek může být zastaven také provoz dálkových vlaků mezi naší pohraniční stanicí Děčín a Drážďany,“ dodal mluvčí.

„Je to nutné bezpečnostní opatření, protože narušení bouří je tak závažné, že prostě dálkové vlaky nedostaneme dál,“ řekl mluvčí Deutsche Bahn Achim Stauss. „Bylo by lehkovážné nechat vlaky jezdit někde, kde se ještě dá projet – a pak zůstanou stovky cestujících na nějakém nádraží nebo v nejhorším případě v poli. Takové situaci musíme zabránit, a proto toto drsné rozhodnutí dálkovou dopravu v Německu kompletně zastavit,“ vysvětlil Strauss.

Mluvčí ujistil, že o cestující bude postaráno. Takový člověk podle něj dostane hotelovou poukázku nebo mu bude umožněn nocleh ve vlaku. „Důležité je, aby se nic nestalo. Musíme chránit své cestující i personál,“ dodal Strauss.

Deutsche Bahn už předtím nařídila snížení rychlosti vlaků na 80 kilometrů v hodině na severu Německa, kde také do odvolání zastavila dálková i regionální železniční doprava.

Regionální a příměstská doprava byla zcela zastavena i ve spolkové zemi Durynsko, kde vlaky měly dojet na nejbližší nádraží a zůstat stát. Omezení má v tomto východoněmeckém regionu trvat předběžně do 19:00 SEČ.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Vážné problémy bouře způsobila také v letecké dopravě. Už dopoledne byly zrušeny lety mezi Amsterodamem a Berlínem. Později bylo zrušeno také mnoho vnitrostátních spojů. Na mnoha západoněmeckých letištích, jako je Kolín nad Rýnem/Bonn a Düsseldorf letouny nevzlétly. V Berlíně tak navíc chybí stroje na zpáteční let do zasažených měst, informovala agentura DPA.

Čtěte také: D1 byla 19 hodin neprůjezdná. Jihomoravská policie řešila 200 nehod