Změny v Lítačce. Jízdenku půjde převést na platební kartu a jiné nosiče

Pražská městská doprava

Změny v Lítačce. Jízdenku půjde převést na platební kartu a jiné nosičeNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Echo24

1
Domov

Karolína Vaverková

Pražskou jízdenku Lítačku čekají změny. Cestující v městské hromadné dopravě si budou moci nově nahrát jízdní kupon i na platební kartu. Pražská městská firma Operátor ICT, která má mimo jiné Lítačku na starosti, spouští v polovině srpna i mobilní aplikaci MHD. Přes tu bude možný nákup jednorázového jízdného.

Dlouhodobé jízdné bude možné nahrát na jakoukoliv platební kartu od poloviny srpna. „Lidé se pro cestování v městské hromadné dopravě v Praze a ve Středočeském kraji budou moci rozhodnout pro používání karty Lítačka, nebo si vybrat z dalších typů nosičů. Těmi budou bankovní bezkontaktní karty Visa a Mastercard, které jsou běžně v ČR vydávané a vlastní je většina obyvatel, a nebo In Karta ČD, na kterou si budou moct cestující Lítačku rovněž nahrát,“ uvedl pro deník Echo24 za Operátora ICT Vladimír Antonin Bláha. Oproti původním plánům nepůjde Lítačku převést na studentskou ISIC kartu, podle Bláhy je ISIC technicky příliš specifický.

Na platební kartu půjde převést i ten kupón, který cestující koupil už dříve. „Nosiče půjdou měnit v průběhu platnosti kupónu. To znamená, že dlouhodobý časový kupón půjde převést na jiný nosič,“ dodal Bláha s tím, že změnu bude moci cestující provést buď přes webové stránky nebo na přepážkách v pražském Škodově paláci, kde se dnes karta Lítačka vydává.

Držitelů Lítačky přibývá

V létě bude také spuštěn nový systém nákupu jízdného pro systém pražské dopravy. Nákup jízdenek bude možný i přes mobilní aplikaci, ale platba přes Lítačku, SMS i papírové jízdenky zůstane. Změny by měly začít v polovině srpna. Praha ale upozorňuje, že konečný termín závisí na průběhu testování systému. Vydávání karet Lítačka bylo spuštěno 1. března 2016. Držitelů Lítačky přibývá, nyní ji má 620 tisíc lidí. Nahradila kartu Opencard, která nyní definitivně končí.

Nová mobilní aplikace lidem poskytne informace o veřejné dopravě, koupí si přes ni jednorázovou jízdenku a v budoucnu i kupon MHD. Aplikace je součástí nového regionálního dopravního systému tzv. virtuální lítačky. V první fázi umožní cestujícím nakoupit jednorázové jízdenky a vyhledat dopravní spojení včetně zpoždění a výluk. Cestující si budou moci v aplikaci zakoupit libovolný počet jízdenek a aktivovat je až při nástupu do vozu. Rovněž budou moci jízdenky přeposílat třetím osobám. Kromě funkcí týkajících se samotné veřejné dopravy bude aplikace obsahovat přehled záchytných P+R parkovišť a mapu zastávek podle aktuální polohy uživatele.

Držitelé pražské karty MHD Lítačka mohou od začátku července kartou spustit dobíjecí stanice pro elektromobily v síti Pražské energetiky (PRE). Důvodem zavedení této funkce je očekávaný růst počtu elektromobilů. V Česku je zaregistrováno přes tisícovku elektromobilů, většina z nich je v Praze. Lidé, kteří lítačku nemají, si musí u PRE nechat vydat čipovou kartu. V Praze se nachází přes 70 dobíjecích stanic PRE. „Rozšiřování elektromobility přinese Praze snížení uhlíkové stopy a zlepšení životního prostředí, které bude mít pozitivní vliv na zdraví Pražanů,“ uvedla končící primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO).

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte:

Konec jedné pražské éry. Opencard po 11 letech definitivně skončí

Konec lítačky? Kupon na MHD půjde nahrát i na platební kartu