Slavnostně otevřít a pak zavřít. Do Národního muzea se v únoru nepodíváte

definitivní otevření muzea

Slavnostně otevřít a pak zavřít. Do Národního muzea se v únoru nepodíváteNOVÉ
Nově zrekonstruovaná budova Národního muzea Foto:

Foto: Petr Podaný

2
Domov
Sdílet:

Sotva se Národní muzeum po několikaleté opravě otevřelo veřejnosti, bude budova na další měsíc zcela vyřazena z běžného provozu. Ke slavnostnímu otevření došlo za velkého zájmu návštěvníků před necelými třemi měsíci během oslav stého výročí založení Česloslovenska. Lidem, kteří chtějí návštěvu muzea stihnout před jeho dalším uzavřením, tak nyní zbývají tři týdny – během února jej totiž čekají závěrečné revize a kolaudace.

Budova je nyní otevřena pouze částečně. Podle ředitele muzea je takový postup běžný. „Režim by byl stejný vždy, tj. 3 měsíce zkušební provoz, měsíc provozní odstávka. V prázdném domě bez výstav a návštěvníků nikdy nemůžete vyzkoušet, zda všechny systémy fungují, reagují správně, čidla posílají správná data etc. Národní muzeum je navíc jednou z nejsložitějších staveb současnosti,“ uvedl pro deník Echo24 ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Uzavření budovy na další měsíc je podle ředitele nezbytné i kvůli údržbě. „V únoru pak bude provedeno dolaďování jednotlivých systémů a především ostré zkoušky jednotlivých technologických celků za přítomnosti hasičů. Což nejde udělat za návštěvnického provozu. Zároveň se budou odstraňovat vady a nedodělky, které se během provozu objevily. Údržba a opravy některých poškozených věcí,“ dodal pro deník Echo24 ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Během březnového znovuotevření budovy budou zpřístupněny některé další prostory. „V březnu po znovuotevření budou nově zpřístupněny obě dvě dvorany v Historické budově a také bezbariérový přístup. Dále budou k vidění stávající výstavy, Česko – slovenská/Slovensko – česká výstava a 2x100 a dále plánujeme další výstavy, o československých letcích ve Velké Británii a výstavu Tutanchamon, uvedla pro deník Echo24 mluvčí muzea Kristina Kvapilová

Ke kompletnímu otevření expozic dojde postupně v průběhu letošního roku. „V listopadu 2019 budou otevřeny veškeré přírodovědecké expozice s názvy Příroda a Zázraky evoluce. Dále pak expozice Dějiny 20. století a pro nejmenší návštěvníky také Dětské muzeum,“ uvedla Kristina Kvapilová.

Několikahodinové fronty

Ke slavnostnímu otevření muzea došlo za velkého zájmu návštěvníků po třech letech. „V říjnu nebyl důvod neotevřít. V září bylo vydán kolaudační souhlas s využíváním stavby. Všechny prostory, které jsme potřebovali pro naplánované výstavy byly připraveny,“ uvedl Michal Lukeš k podzimnímu otevření muzea. Jeho expozice byly do konce loňského roku přístupné bezplatně. Toho v uplynulých měsících využilo více než 200 tisíc lidí, před muzeem se tak po celé dva měsíce tvořily mnohdy několikahodinové fronty.

Fronty během Vánoc dosahovaly stovek metrů
Fronty během Vánoc dosahovaly stovek metrů Foto:

Foto: Petr Podaný

Muzeum se u příležitosti stého výročí vzniku Československa letos částečně otevřelo po tříleté rekonstrukci a sedmi letech od svého uzavření. Oprava stála 1,8 miliardy korun. Základní vstupné do historické budovy bude od začátku příštího roku 250 korun stejně jako do Nové budovy, ve které je pro návštěvníky připravena zoologická expozice Archa Noemova, výstava Keltové a přírodovědecká výstava Světlo a život. Rodinné vstupné do každého z objektů je za 420 korun.

 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Pinkasův palác na Kampě vydražila Kellnerova PPF. Šlo o největší nedobrovolnou dražbu v ČR

Hledá se část Schichtovy epopeje. Chybí sedm pláten s výjevy z čs. dějin

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články