Greta Thunbergová omylem opět odhalila, že je instruována, co má zveřejnit
PROBLÉMY GRETY THUNBERGOVÉ
Klimatická aktivistka Greta Thunbergová opět budí rozruch. V jednom z příspěvků na svém twitterovém účtu totiž omylem sdílela a následně smazala dokument, ve kterém jí bylo řečeno, co a jak má sdílet o vzpouře farmářů v Indii. Následně sdílela i soubor s peticí a výzvou indické vládě. Jejím počínáním se měla zabývat i indická policie. Informaci přinesly server rozhlasu Deutsche Welle nebo New York Post.
18letá aktivistka na svém twitterovém účtu sdílela seznam návrhů příspěvků, které měly být jí a dalšími veřejně známými osobami sdíleny na sociálních sítích. Tento dokument ze svého účtu následně smazala.
Sdílela i soubor označovaný jako „toolkit“, který měl nabádat lidi, aby podepsali petici, která odsuzuje státní násilí proti demonstrantům v Indii. Rovněž naléhal na indickou vládu, aby demonstrantům naslouchala. V souboru byly zmíněny i různé hashtagy, které jsou na Twitteru používány k podpoře protestů indických zemědělců nebo výzva k protestům v blízkosti indických velvyslanectví ve dnech 13. a 14. února. I tento soubor následně smazala a sdílela jeho aktualizovanou verzi.
Here’s an updated toolkit by people on the ground in India if you want to help. (They removed their previous document as it was outdated.)#StandWithFarmers #FarmersProtesthttps://t.co/ZGEcMwHUNL
— Greta Thunberg (@GretaThunberg) February 3, 2021
Tímto souborem se začala zabývat indická policie. Ta soubor vnímá jako propagandistický nástroj, který byl vytvořen indickým separatistickým hnutím. Materiály ke kampani a šablonu pro příspěvky na sociálních sítích ale údajně vytvořila kanadská nadace Poetic Justice Foundation, která tvrdí, že je základní skupinou vytvářející události provokující, zpochybňující a narušující systémové nerovnosti a předsudky. Poté, co se nyní opět provalilo, že švédská aktivistka je ve skutečnosti instruována z pozadí, vydala kanadská nadace v sobotu prohlášení, že byla v reakci na to terčem nenávistných útoků na sociálních sítích a rovněž vysvětluje svůj postoj a ideologii a potvrzuje, že je aktivně zapojena do farmářských protestů v Indii, protože tamní farmáři jsou utiskováni. Popírá však, že stojí za Thunbergovou. "Nadace Poetic Justice Foundation nekoordinovala Rihannu, Gretu Thunbergovou ani žádné konkrétní celebrity, aby tweettovaly o #FarmersProtest. Nikomu jsme neplatili za tweettování - a rozhodně jsme nikomu neplatili 2,5 milionu dolarů, aby tak činili," píše nadace.
Indické zpravodajské kanály k nynější kauze původně uváděly, že bylo proti Gretě Thunbergové zahájeno vyšetřování. Měla být obviněna z podněcování ke vzpouře, zámořského spiknutí a pokusu o nepřátelství mezi skupinami. Později ale policie uvedla, že případ s mladou aktivistkou nesouvisí a vyšetřováni budou tvůrci souboru „toolkit“.
Greta Thunbergová, americká popová hvězda Rihanna a další celebrity byly indickou vládou kritizovány za šíření podpory zemědělcům, kteří protestují proti novým reformám zemědělství. Jejich online podpora byla indickým ministerstvem zahraničí považována za „senzacechtivou“ a „nezodpovědnou“.
why aren’t we talking about this?! #FarmersProtest https://t.co/obmIlXhK9S
— Rihanna (@rihanna) February 2, 2021
Desítky tisíc zemědělců měsíce protestují poblíž New Dillí kvůli novým zákonům, podle kterých budou ponecháni napospas velkým společnostem. Demonstrace začaly v srpnu loňského roku.
Již před rokem vyšlo najevo, že Greta Thunbergová nejedná zcela ze své vůle. Chyba Facebooku tehdy umožnila jeho uživatelům zjistit, že své zprávy zjevně nezveřejňovala ona, ale její otec Svante Thunberg a indický klimatický aktivista Adarsh Prathap, který pracoval jako delegát Mezivládního panelu pro změnu klimatu OSN. Mladá ekologická aktivistka však vždy tvrdila, že na sociální sítě psala své vlastní zprávy, což zvláště po kauze s Facebookem už nepůsobilo důvěryhodně.