Vláda potřebuje pro své sliby nové zdroje. Na škrty v rozpočtu mohou dojet učitelé

Navýšení platů v ohrožení

Vláda potřebuje pro své sliby nové zdroje. Na škrty v rozpočtu mohou dojet učiteléNOVÉ 1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Vláda Andreje Babiše loni neustále navyšovala důchody a platy státním zaměstnancům. Šéfka financí Alena Schillerová na letošní rok počítá s razantními škrty a požaduje po ostatních členech vlády, aby ve svých resortech šetřili. Na ministerstvu školství se počítá zejména s úsporami přímo v resortu - a podle Roberta Plagy se škrty do platů učitelů nijak nepromítnou. Pochybnosti vyvolává výhled státního rozpočtu na příští rok, ve kterém se prý se slíbeným navýšením platů nepočítá. S růstem nepočítal ani nedávný střednědobý rozpočtový výhled na roky 2019 až 2021.

Kabinet Andreje Babiše se v programovém prohlášení zavázal, že zvedne do roku 2021 platy učitelům a pedagogickým pracovníkům na 120 procent průměrné mzdy z roku 2017, tedy asi na 46 tisíc korun. Na příští rok ministr školství Robert Plaga dříve počítal, že bude třeba navýšení rozpočtu resortu o zhruba 16 miliard korun. Výhled státního rozpočtu však podle společnosti EDUin počítá s navýšením o pouhé 2,5 miliardy korun. 

Premiér Babiš nadále tvrdí, že platy se pedagogům zvednou o patnáct procent více oproti letošnímu roku. Odbory však nadzvedl nápad předsedy vlády, aby se tarify a odměny rozdělily na dvě poloviny. Podle něj mají nejlepší pedagogy hodnotit ředitelé škol. „I mým plánem je navýšení o 15 procent v roce 2020. Počítám i s 10 procenty pro nepedagogické pracovníky, respektive byl bych rád, kdyby ta částka byla taková. Mám za to, že vláda s tímto navýšením počítá. S ministryní financí jsme se dohodli, že školství bude řešeno prioritně, protože je to priorita vlády,“ uvedl ministr školství Robert Plaga.

Ministerstvo financí nicméně pro Echo24 neuvedlo, zda se počítá s číslem patnácti procent na příští rok. „Navyšování platů zaměstnanců v roce 2020 bude standardně předmětem jednání k sestavování parametrů návrhu státního rozpočtu na příští rok. Jednání jsou na samotném počátku a budou i nadále pokračovat, a to jak na bázi koaliční rady a celé vlády, tak i se sociálními partnery. V oblasti platů učitelů v regionálním školství bude ministerstvo financí při sestavování rozpočtu vycházet z programového prohlášení vlády,“ uvedl pro Echo24 mluvčí ministerstva Zdeněk Vojtěch.

S navýšením platů nepočítal ani střednědobý výhled rozpočtu na roky 2019 až 2021, který byl vypracovnán loni. V letošním roce má ministerstvo školství vyčleněno na platy pedagogů 98 miliard, v příštím roce podle střednědobého odhadu 100 miliard korun. Stejná částka je pak napsána i na rok 2021. Podle dřívějšího vyjádření ministra školství je to tím, že peníze vláda hledá. Pedagogická komora dříve také upozornila, že se nepočítá s větší finanční podporou regionálního školství.

„Předpokládáme, že o konkrétním navýšení prostředků na platy bude vláda rozhodovat podle aktuálních možností pro další rok a na základě aktuálních údajů o počtu pedagogických pracovníků tak, aby se stanovený cíl podařilo nejpozději v roce 2021 splnit, uvedl Robert Plaga.

Problémy s platy učitelů

Vláda Andreje Babiše řeší navyšování platů pedagogů už od začátku. V minulém roce dokonce nesplnila usnesení Poslanecké sněmovny, které vládě ukládalo zvýšit platy učitelů už od 1. září. Tehdejší usnesení navíc prosadila bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Tehdy však byla sociální demokracie pouze v opoziční roli. Na navýšení si pak učitelé museli počkat až v novém roce.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Průměrný plat učitelů 39 tisíc? Nikoli realita, zatím jen „projekce“

Proč nechce vláda přidat učitelům? Chtějí mít na konci roku lepší čísla, tvrdí Bartoň

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články