Ministr Metnar odvolal šéfa Vojenské policie Kříže

Vedení Vojenské policie

Ministr Metnar odvolal šéfa Vojenské policie KřížeAKTUALIZOVÁNO
Ministr vnitra Lubomír Metnar Foto:

Foto: Reprofoto ČTK

Domov

Echo24

Náčelník Vojenské policie Pavel Kříž končí ve funkci, od pátku ho nahradí plukovník generálního štábu Miroslav Murček. O změně rozhodl ministr obrany Lubomír Metnar. Rozhodnutí zdůvodnil dlouhodobou nespokojeností se situací uvnitř Vojenské policie, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. Změnu ve středu projednal i sněmovní výbor pro obranu. Kříž vojenské policisty vedl od roku 2015.

Čtyřicetiletý Kříž ve funkci skončí ve čtvrtek 14. února, od pátku velení Vojenské policie převezme Murček. Podle ministerstva obrany je Murček zkušený voják s pětadvacetiletou praxí u Vojenské policie. „Praktické zkušenosti získal z výkonu řídících funkcí včetně velitele Velitelství Vojenské policie Olomouc. Působil v pěti zahraničních misích,“ uvedl úřad.

Vedoucí tiskového oddělení ministerstva obrany Jana Zechmeisterová ČTK řekla, že Metnar nebyl spokojen s tím, jak Kříž vedl Vojenskou policii a s jeho koncepcí, což se v poslední době projevilo v napětí v mezilidských a pracovních vztazích. „Začalo se to negativně projevovat na plnění úkolů Vojenské policie,“ řekla Zechmeisterová.

Na žádost ministra se ve středu ráno sešel sněmovní branný výbor. Metnar jeho členy seznámil s návrhy na odvolání a jmenování. „Důvody nám pan ministr sdělil, ale výbor jednal v režimu důvěrné, takže další informaci poskytovat nemůžeme,“ řekla ČTK předsedkyně výboru Jana Černochová (ODS). Informaci potvrdili i místopředseda a členové výboru Jan Lipavský (Piráti), Karla Šlechtová (za ANO) a Jan Řehounek (ANO). „Debata byla bouřlivá,“ poznamenal Řehounek. Hlasování o usnesení, že výbor zprávu ministra vzal na vědomí, podle něj nebylo jednotné. Nepodpořili ho dva členové výboru.

Lipavský řekl, že ministrovo rozhodnutí pokládá za důvěryhodné. „Pan ministr uvedl, že jsou závažná personální a manažerská pochybení ze strany pana Kříže,“ dodal. Členové výboru se podle něho dozvěděli případy takových pochybení, nemohou je ale zveřejňovat.

Čtěte také: „Bláboly o pomoci živnostníkům, šikana.“ Na novou vlnu EET se valí kritika

Nový ředitel bude podle Lipavského pozván na příští zasedání výboru a bude moci představit svou koncepci. Podle Pirátů by měly být vrcholné pozice obsazované výběrovým řízením, což se nestalo, řekl Lipavský. Důvěryhodně svůj krok Metnar vysvětlil i podle místopředsedy lidovců Jana Bartoška.

O Vojenské policii se v posledních měsících hovořilo v souvislosti s vyšetřováním okolností mnohamiliardových vojenských zakázek. Vojenští policisté na základě podnětu bývalé ministryně obrany Šlechtové prověřují zakázky na nákup mobilních radarů MADR nebo víceúčelových vrtulníků. Metnar minulý týden řekl deníku Právo, že o stavu vyšetřování není informován, protože je vedeno nezávisle.

„Vyšetřování těch zakázek už běží rok a rok ještě může běžet,“ poznamenal. V souvislosti s radary dodal, že po svém nástupu zadal revizi zakázky a zjištěny byly vady v souvislosti s paragrafem šest zákona o veřejných zakázkách. „To znamená netransparentnost a dodatečně dodávaná kritéria,“ řekl Metnar.

Vojenská police byla zřízena v roce 1991. V jejím čele stojí náčelník, který je přímo podřízen ministrovi obrany. Na starosti má policejní ochranu ozbrojených sil, vojenských objektů, vojenského materiálu a ostatního majetku státu, s nímž hospodaří ministerstvo obrany. Od roku 2016 získala pravomoc samostatně vyšetřovat některé trestné činy související s armádou nebo ministerstvem obrany.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Chce ještě Babiš další vlny EET? Půl roku je vláda neposunula z prvního čtení