VIDEO: Jak uspět v písemkách z matematiky? Chytrá aplikace se masově šíří i v Česku
Nahrazování taháků
Písemná zkouška z matematiky: žák dostane příklady, které má vypočítat, ale některé úlohy jsou nad jeho síly. V dřívějších dobách by se úlohu pokusil spočítat sám, nebo by mu pomohl někdo ze spolužáků. V dnešní době se však podvádění přesunulo na jinou úroveň. Díky technologickému pokroku existuje aplikace PhotoMath, která dokáže příklad nejen vypočítat, ale popsat i správný postup řešení.
Pro chytré telefony s operačním systémem Android existuje první verze aplikace Photomath už od roku 2015. Aplikace od vývojářského studia Microblink funguje tak, že se na zadání příkladu namíří fotoaparátem v mobilu, a aplikace okamžitě zobrazí řešení úlohy. Dokáže spočítat velkou většinu matematických úloh, vývojáři na ní navíc dál pracují a funkčnost vylepšují.
Je samozřejmě otázkou, jak se takové podvádění provádí v praxi. Pokud bude učitel matematiky dostatečně pozorný, případně studenti budou muset své telefony před hodinou odevzdat, žáci se budou muset spolehnout opět sami na sebe, nebo na pomoc lépe připravených kolegů. Tato situace však předpokládá, že učitelé o existenci aplikace vědí a její používání zakáží, což však není úplně běžné. Vzhledem k extrémně rychlému rozvoji technologií je pochopitelné, že pedagogové nemusí mnohé novinky vůbec zaregistrovat.
V souvislosti s výukou matematiky se v poslední době hovoří v České republice o několika problémech. Tím prvním je povinná maturita z matematiky, u které se řeší, kdy by se měla vůbec zavést, a zejména na jakých typech škol by se z matematiky mělo maturovat. Druhým tématem, který se řeší, je jak matematiku vůbec vyučovat. Na popularitě v poslední době získala metoda profesora Milana Hejného, tzn. Hejného metoda, která spočívá v tom, že žáci mají tvůrčím způsobem přijít na řešení matematických úloh. Někteří matematici ji však kritizují.