Unikátní kostra mláděte Tyrannosaura rexe se draží na internetu. Vědci protestují

Fosílie za miliony dolarů

Unikátní kostra mláděte Tyrannosaura rexe se draží na internetu. Vědci protestujíNOVÉ 2
Panorama
Echo24
Sdílet:

Na internetovém aukčním portálu eBay se objevila unikátní položka – kostra mláděte Tyrannosaura rexe. Ta je možná jediná svého druhu na světě, soukromý sběratel fosílií Alan Detrich za ni proto chce závratné tři miliony dolarů (v přepočtu zhruba 67,4 milionů korun). Vystavená kostra dinosaura ale dělá vrásky vědcům – podle nich by tak vzácný objev mohl zásadním způsobem přispět novými daty a poznatky o tom, jak žila mláďata legendárního ještěřího predátora, píše The Washington Post

Sběratel vzácný exemplář nalezl podle The New York Times v roce 2013 na pozemku svého bratra v americkém státu Montana. Unikátní pozůstatky dinosaura jsou podle vědecké analýzy 68 milionů let staré. Mládě Tyrannosaura rexe bylo zhruba ve čtvrtém roce svého života, na délku už ale mělo skoro pět metrů. Lebku s téměř kompletním chrupem pomáhali zrestaurovat kurátoři z floridského Muzea přírodní historie. Majitel fosílií přiznává, že ne všechny kosti byly dosud identifikovány a verifikovány vědci, ve svém inzerátu ale dokazuje pravost své položky odkazem na kansaské muzeum, kde byla kostra vystavena od roku 2017. 

Minulý týden ale 71letý Detrich znenadání zveřejnil inzerát, v němž nabízí právě zmíněné fosílie dinosauřího mláděte, a to za 2,95 milionů dolarů. Překvapivý krok zaskočil i kurátory muzea, kde byla kostra zrovna vystavena. Rychle proto zveřejnili prohlášení, že nejsou součástí právě probíhající aukce na eBay a distancovali se od soukromého sběratele. Zároveň dodali, že exponát Detrichovi vrátí, na oplátku ho požádali, aby odebral zmínku o muzeu ve svém inzerátu.

Kritika přichází i z řady prominentních archeologů, paleontologů a dalších vědeckých institucí. „Každý kus zkameněliny dotváří obrázek o tom, jak Tyrannosaurus rex či jeho mláďata žili. Fosílie jsou záznamem toho, co se na Zemi dělo, a často jsou také jediným zdrojem informací,“ říká paleontolog Thomas Carr z Carthage Collage ve Wisconsinu. Ze soukromých lovců fosílií je nešťastný, protože jen málokteří z nich věnují své úlovky do muzea či k analýze. Lidstvo podle něj kvůli těmto „zlodějům času“ ztrácí drahocenné poznatky. 

Samotný majitel kostry se nicméně obhajuje tím, že bez něj by byly fosílie dosud zahrabané v zemi a nikdo by na ně nepřišel. Jedním dechem dodává, že svůj nález zpřístupnil vědcům a muzeu na celé dva roky, proto si nyní zaslouží nějakou formu kompenzace. Jiný sběratel Michael Triebold zase tvrdí, že se soukromí lovci artefaktů a fosílií starají o nálezy mnohem lépe než veřejné instituce. 

V tuto chvíli zatím žádný zájemce nepřihodil svou nabídku, Detrichovi se údajně už ale ozvalo několik lidí s dotazem na způsob doručení. Pobouřenou vědeckou obec pak uklidňuje tím, že i „miliardáři přece umírají jako všichni ostatní“, proto kostra dříve nebo později nejspíše stejně skončí v nějakém muzeu. 

Rozohněné diskuze mezi vědci a soukromými sběrateli se táhnou už celé dekády. Vzácné artefakty minulosti mají ve svém vlastnictví i některé celebrity, jako jsou herci Leonardo DiCaprio, Russel Crowe či Nicolas Cage. Zatímco část sběratelů půjčuje exponáty muzeím, podle vědců si ti nejbohatší lidé na světě schovávají nejvzácnější kousky před zraky veřejnosti – včetně předmětů, které jsou podle historiků již dávno ztracené. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Barbarství, nebo „fajn tradice“? Šlehání pomlázkou si užívá jen necelá třetina žen

Tam, kde lidé dýchají nejšpinavější vzduch, se nejvíce krade či zabíjí, tvrdí studie

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články