Sonda Lucy míří k Jupiteru, bude 12 let zkoumat planetky na jeho oběžné dráze
DOBÝVÁNÍ VESMÍRU
Z floridského Mysu Canaveral dnes odstartovala raketa Atlas V, která vynesla americkou sondu Lucy do vesmíru. Lucy míří k asteroidům doprovázejícím planetu Jupiter na oběžné dráze kolem Slunce. Její mise má trvat 12 let a má přispět k pochopení formování naší sluneční soustavy.
Raketa odstartovala v 11:34 SELČ a Lucy má být první sondou na sluneční energii, která se bude pohybovat tak daleko od Slunce. Její dvanáctiletá mise přijde na 981 milionů dolarů (21 miliard korun).
Launch! A @ulalaunch Atlas V rocket launches the Lucy spacecraft to study Jupiter's Trojan Asteroids! More 📷: https://t.co/tnWlKhXeJx #LucyMission pic.twitter.com/FmmLzmI69T
— NASA HQ PHOTO (@nasahqphoto) October 16, 2021
"Každý z pozorovaných asteroidů vydá část historie naší sluneční soustavy, naší historie," řekl na tiskové konferenci ředitel vědecké divize NASA Thomas Zurbuchen.
Nad prvním z asteroidů má Lucy být roku 2025, k posledním dvěma pak dorazí roku 2033. Největší z nich měří v průměru 95 kilometrů. Přiblížit se k nim má na vzdálenost 400 až 950 kilometrů rychlostí 24.000 kilometrů za hodinu.
💫 Lucy’s got some exploring to do.
— NASA (@NASA) October 16, 2021
At 5:34am ET (9:34 UTC) on Oct. 16, our #LucyMission lifted off aboard a @ULALaunch Atlas V rocket. Now begins a 12-year journey to visit more asteroids than any other mission: https://t.co/iRKKvRs28J pic.twitter.com/85xb8aG3u6
Agentura AFP napsala, že trojánů, jak se planetkám obíhajícím po dráze Jupitera říká, je kolem 7000. Kolem Slunce obíhají ve dvou skupinách, jedna před a druhá za Jupiterem.
"To, co je na trojánech nejpřekvapivější, je to, jak se navzájem liší, a to zejména barvou - některé jsou šedivé, jiné červené. Myslíme si, že ta barva značí, odkud pocházejí," řekl hlavní výzkumník mise Hal Levison. Jeho skupina chce studovat geologické složení asteroidů, přesný objem a hustotu hmoty, jež je tvoří.
The #LucyMission spacecraft has successfully deployed its solar panels, and now its epic journey to Jupiter's Trojan asteroids is officially underway.
— NASA Solar System (@NASASolarSystem) October 16, 2021
Fair winds and following seas, Lucy.https://t.co/zGhaDFUFK6 pic.twitter.com/dnxQYrfg56
Sonda dostala jméno po kosterním nálezu samice australopitéka v Etiopii v roce 1974. Ti, kdo ji našli, v té době poslouchali píseň skupiny Beatles Lucy in the sky with diamonds.
"Dáme na Lucy diamant," řekl před vypuštěním sondy Phil Christensen, který ovládá jeden z přístrojů na Lucy, na němž je diamant. Bude měřit infračervené světlo, což umožní stanovit teplotu na povrchu asteroidů. "Budeme srovnávat měření pořízená za dne a za noci, takže budeme moci určit, zda je povrch z kamene nebo z jemného prachu a písku," řekl Christensen. Kámen se za tmy zchlazuje pomaleji než písek.