1 komentář

Benešová patří před soud

komentář

Témata: , , ,

Třicet let po začátku svobodných poměrů jsme se dopracovali do stadia, kdy se ministryní spravedlnosti stala žena, která pohrdá spravedlností. Marie Benešová se už prvního dubna pochlubila, že pro prezidenta zpracovala analýzu, že jde v Česku objednat trestní stíhání. „Odborně“ tak dala razítko na tvrzení premiéra Andreje Babiše, který od chvíle, kdy mu bylo sděleno obvinění z dotačního podvodu velkého rozsahu na Čapím hnízdě, vykřikuje, že je stíhán na objednávku. Marie Benešová ještě jako poslankyně za sociální demokracii ve sněmovně hlasovala proti vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Proč si Andrej Babiš vybral ve chvíli, kdy ho policie navrhla z dotačního podvodu obžalovat, za ministryni spravedlnosti právě tuto ženu, aniž by se to obtěžoval vysvětlovat, je nasnadě.

Agilní Piráti, kteří před časem dotlačili Babišovu ministryni financí Alenu Schillerovou ke zveřejnění zprávy unijní protikorupční služby OLAF k Čapímu hnízdu, zcela oprávněně vystartovali po Benešové, aby analýzu s tak závažným útokem na věrohodnost justice zveřejnila. Ta  se snaží všemožně vykrucovat s argumentem, že analýza byla pro prezidenta. Předsedovi poslanců Pirátské strany Jakubu Michálkovi Benešová odpověděla: „Nelze tuto zprávu zveřejnit. Je to neveřejná listina určená pro prezidenta, takže z mé strany ji nedostanete. A můžete se obrátit na prezidentskou kancelář.“ Michálek však dodal, že mu Hrad zprávu nedal: „Já jsem dostal odpověď od Kanceláře prezidenta republiky, že tou zprávou nedisponuje,“ oznámil.

V neděli začal na zveřejnění tlačit i předseda sociální demokracie a ministr vnitra Jan Hamáček. Nejvyšší míra tlaku je tady namístě. Jde o mimořádně závažnou věc znevěrohodňující spravedlnost. Jakub Michálek je mistrem zákona číslo 106 o svobodném přístupu k informacím. Když mu je úřady odmítají vydávat, žene to ke správním soudům, kde mu Nejvyšší správní soud jako nejvyšší instance dává často za pravdu.

Spor o analýzu Benešové je potřeba před soud dostat. Správní soudy na zveřejňování informací tlačí. Při pohledu na dosavadní rozhodování je velmi pravděpodobné, že zveřejnění analýzy ministryni spravedlnosti nebo Pražskému hradu nařídí. Pak nezbyde nic jiného než jít s dokumentem ven. Nebo bude muset Marie Benešová přiznat, že si vymýšlela a žádné skutečné důkazy, že se tady dá objednat trestní stíhání, nemá.

V každém případě je u ministryně spravedlnosti zarážející, že je sdělila prezidentovi a nesplnila občanskou povinnost a nepodala trestní oznámení. Pokud se tady skutečně dá objednat trestní stíhání, je to brutální zneužití pravomoci veřejných osob.

To, jak hluboce Benešová pohrdá spravedlností, velmi trefně popsala pro rádio Plus vrchní pražská žalobkyně Lenka Bradáčová. „Žádné důkazy pro takovýto výrok nemám… Pokud by byly a pokud je považuje za závažné, tak by se (pozn. red.: Benešová) měla obrátit na orgány činné v trestním řízení, na policii nebo na státní zastupitelství, aby se mohly prošetřit. Já takové informace a důkazy, abych mohla učinit takovýto závěr, nemám,“ říká Bradáčová. „Podobné výroky pak jistě podlamují důvěru v justici a jsou nebezpečné. Každý takový výrok by měl být podložen důkazem, aby mohl být potvrzen, nebo vyvrácen. A pokud by tomu tak bylo, tedy cituji: ‚By bylo možno objednat trestní stíhání‘, tak by to skutečně byla věc velmi alarmující. A byl by proti takové věci nutný zásah. Ale za celou dobu svého působení na státním zastupitelství jsem nikdy důkazy o tomto neměla, stejně jako reálné informace.“

Benešová jde ve svých drbech a vykrucování tak daleko, že už svou bezskrupulózností pomalu znervózňuje i Andreje Babiše, který jí uložil mediální dietu. 

 

 

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info

/
analytička

Zabývá se politikou a ekonomikou. Těmto tématům se věnovala ve všech hlavních denících. Pracovala jako redaktorka a vedoucí ekonomické rubriky MF Dnes. Poté vedla ekonomickou rubriku týdeníku Respekt. Od roku 2003 do roku 2009 byla hlavní analytičkou Hospodářských novin. Stejnou pozici zastávala od roku 2009 do října 2013 v Lidových novinách. Pravidelně komentuje ekonomiku pro Český rozhlas a Českou televizi.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.