1 Stavba ruského plynovodu

Dánsko chce blokovati ruský plynovod Nord Stream 2 v jeho vodách

, NOVÉ

Témata: ,

Dánsko schválilo zákon, který umožňuje zákaz stavby ruského plynovodu Nord Stream 2. Ten měl podle plánu společnosti Gazprom procházet jeho teritoriálními vodami. Dánsko tak reaguje také na výzvy v Evropském parlamentu, aby byla stavba zastavena. V zákoně je zakotvená možnost blokování stavby, pokud by ohrožovala bezpečnost státu. Jde o reakci na ruský záměr vést plynovod v moři. Informuje o tom agentura Reuters.

Toto opatření pozměňuje dánský regulační rámec, který umožňuje brát bezpečnost nebo zahraniční politiku jako důvody blokování stavby potrubí. Dříve to platné důvody pro vznesení námitek nebyly. Dánsko bere počínání Gazpromu jako konfliktní kvůli jeho snaze vybudovat společně s jeho evropskými partnery Nord Stream 2, obrovský plynovod pro čerpání zemního plynu do Německa přes Baltské moře. Rusko chce tak obejít stávající pozemní cesty po Ukrajině, Polsku a Bělorusku.

Navrhovaná trasa prochází dánskými vodami, ale konsorcium pro plynovody upozornilo na alternativní trasu vedoucí severně od dánského ostrova Bornholm. Ta by procházela v mezinárodními vodami, a proto by se jí dánský zákaz potenciálně neměl týkat.

Společnost Nord Stream 2 již požádala o povolení stavby v Dánsku. Žádost bude Dánský energetický úřad teprve zkoumat. Změna zákona vyjde v platnost od 1. ledna. V červnu dánský ministr pro energetiku a klima Lars Christian Lilleholt uvedl, že dánská vláda vyřídí povolení do začátku roku 2018.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Americko ruský plynový souboj o Evropu

Gazprom zvažuje zrušení Nord Stream 2. Prý i politické překážky

,