1 Slovenská vládní krize

Není důvod, reagoval Pellegrini na volání demonstrantů po předčasných volbách

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Nově zvolený slovenský premiér Peter Pellegrini odmítl myšlenku předčasných voleb do tamější Národní rady, a to i přes pokračující vlnu demonstrací ve slvenských městech. Když jeho kabinet získá důvěru zákonodárců, nevidí důvod, proč by neměla začít v rámci svého mandátu fungovat, citoval předsedu vlády slovenský Denník N. 

„Slovensko je parlamentní demokracií, v níž předběžnou podporu vládě přislíbilo 79 poslanců Národní rady SR. Pokud vláda dostane důvěru, není žádného důvodu k tomu, aby nepokračovala v naplňování mandátu od lidí, který dostala současná vládní koalice v demokratických parlamentních volbách v roce 2016,“ uvedl Pellegrini. 

Všeobecně se předpokládá, že nový kabinet, v němž však zůstává většina ministrů z Ficovy vlády, by potřebný počet hlasů získat mohl. Robert Fico minulý týden podal demisi a dosavadní koalice vytvořila novou vládu v čele s někdejším vicepremiérem a Ficovým kolegou ze strany Směr-sociální demokracie Pellegrinim.

Ani nově sestavená vláda však nedokázala přesvědčit některé Slováky, aby upustili od veřejných protestů, které byly největší v novodobé slovenské historii. V pátek odpoledne se v Bratislavě zúčastnily tisíce lidí pietního průvodu na památku zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Akci zorganizovali vysokoškolští studenti poté, co organizátoři dřívějších velkých protivládních demonstrací v reakci na čtvrteční jmenování nového kabinetu plánovaný protest ve slovenské metropoli odvolali. Po skončení průvodu se odhadem 1500 lidí přesunulo k budově parlamentu, kde skandovali hesla za předčasné volby a proti nové vládě, kterou vytvořila dosavadní koalice. Shromáždění se konala také v jiných městech země a v zahraničí.

Čtěte také: Uklidní nová vláda Slovensko? Bratislava protest odvolala, jiná města nikoli

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.