VIDEO: Nastává soumrak prodeje oděvů z kašmíru? Kvůli krutému zacházení se zvířaty v Asii

Drastické získávání kašmíru

VIDEO: Nastává soumrak prodeje oděvů z kašmíru? Kvůli krutému zacházení se zvířaty v AsiiNové 1
Panorama
Sdílet:

Organizace bojující za práva zvířat PETA zveřejnila drastické video. Na záběrech jsou trpící zvířata, jež hlasitě mečí bolestí, jsou vyděšená a zažívají muka jen kvůli masovému získávání luxusní suroviny - kašmíru. Zejména v Mongolsku a Číně se kašmírová vlná získává masově, pochází odsud asi 90 procent její světové produkce. Kozám je namísto klasického vyčesávání vytrhávána srst z těla pomocí kovových hřebenů. Před procedurou ani po ní není zvířatům nijak uleveno, ani jim není poskytnuta veterinární péče, uvádí PETA.

V Číně kozám nalévají na krvavá místa rýžové víno. Mnoho koz přímo během procedury zemře. Je tomu tak hlavně tehdy, když se je snaží pracovník omráčit kladivem, ale zabije je. V Mongolsku na záběrech videa chovatelé kozu táhnou za nohu do místnosti, kde ji před ostatními zvířaty podříznou. 

Děsivého videa si všimly i známé modní řetězce. Švédská skupina H&M, druhý největší prodejce oděvů na světě, se chystá od roku 2020 surovinu zcela opustit, uvedl americký deník The Wall Street Journal. Už dříve po diskusích s britskou PETA omezil částečně kašmír také e-shop ASOS, kvůli nejnovějšímu zjištění zakázal nyní jeho prodej úplně. 

Z kašmíru vyrábějí hlavně svetry, pulovry a šátky. „PETA nyní vyzývá také ostatní obchodníky, aby následovaly H&M a ASOS a skončily s prodejem kašmíru,“ dodala Ingrid Newkirková, zakladatelka a prezidentka PETA.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články