1 Umělá inteligence

Zářez českých studentů. Můžou vyhrát milion dolarů

, NOVÉ

Témata: , , ,

Čeští studenti z ČVUT se dostali do finále prestižní celosvětové soutěže Alexa Prize, pořádané americkým gigantem Amazon. V semifinále získali rovnou první místo za svou umělou inteligenci Alquist pro virtuální asistentku Alexa a chytrý reproduktor Amazon Echo. Finalisté mohou vyhrát až milion dolarů, píšou organizátoři na svých stránkách.

Cílem soutěže je vytvořit konverzační umělou inteligenci, která by byla schopná vést s uživateli souvislý dialog o filmech, hudbě či populární kultuře obecně. Výtvor studentů je určen pro anglicky mluvící virtuální asistentku Alexa, která je součástí chytrého reproduktoru Amazon Echo či je ke stažení zdarma na mobilní zařízení.

Český tým pojmenoval svého „konverzačního bota“ po Alquistovi, jedné z hlavních postav slavné divadelní hry R.U.R. z pera Karla Čapka.

Jejich výtvor se letos dostal do finále soutěže Alexa Prize, kterou pořádá americký velikán Amazon. V semifinále skončili na prvním místě a porazili tak řadu špičkových univerzit. V listopadovém finále, které se má uskutečnit v Los Angeles v rámci konference re:Invent 2018, se našinci utkají s kalifornskými a skotskými studenty. Vyhrát mohou až jeden milion dolarů.

Semifinálové kolo hodnotili sami uživatelé, kteří udělovali hvězdičky od 1 do 5 podle své spokojenosti v několika různých okruzích. Alquist musel absolvovat desetitisíce rozhovorů, nakonec si od uživatelů odnesl nejlepší hodnocení ze všech soutěžních botů. Tým tvoří koordinátor Jan Šedivý, Jan Pichla, Jakub Konrád, Petr Marek, Petr Lorenc a Martin Matulík.

Není to přitom jejich první úspěch. Již vloni se českému týmu podařilo probít až do závěrečného kola, rovněž z prvního místa v semifinále. Nakonec si za konverzačního bota vybojovali stříbrnou medaili, přičemž v soutěži úspěšně pokořili přední světové univerzity jako MIT, Berkeley či Priceton. Tehdy si skupina kreativců odnesla v přepočtu 2,2 milion korun.

Jiný tým z ČVUT před rokem zase vyhrál soutěž pořádanou Microsoftem za glukometr (přístroj určený k měření glykémie) o velikosti kreditní karty. Tehdy si studenti Marek Novák, Tomáš Pikous a Barbora Suchanová odnesli výhru ve výši 5,5 milionů korun, píše CzechCrunch.

Čtěte také: Fotka, která vyvolala vlnu solidarity. Romská holčička vyhrála, i když běžela v balerínách

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.