Zářez českých studentů. Můžou vyhrát milion dolarů

Umělá inteligence

Zářez českých studentů. Můžou vyhrát milion dolarůNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Čeští studenti z ČVUT se dostali do finále prestižní celosvětové soutěže Alexa Prize, pořádané americkým gigantem Amazon. V semifinále získali rovnou první místo za svou umělou inteligenci Alquist pro virtuální asistentku Alexa a chytrý reproduktor Amazon Echo. Finalisté mohou vyhrát až milion dolarů, píšou organizátoři na svých stránkách.

Cílem soutěže je vytvořit konverzační umělou inteligenci, která by byla schopná vést s uživateli souvislý dialog o filmech, hudbě či populární kultuře obecně. Výtvor studentů je určen pro anglicky mluvící virtuální asistentku Alexa, která je součástí chytrého reproduktoru Amazon Echo či je ke stažení zdarma na mobilní zařízení.

Český tým pojmenoval svého „konverzačního bota“ po Alquistovi, jedné z hlavních postav slavné divadelní hry R.U.R. z pera Karla Čapka.

Jejich výtvor se letos dostal do finále soutěže Alexa Prize, kterou pořádá americký velikán Amazon. V semifinále skončili na prvním místě a porazili tak řadu špičkových univerzit. V listopadovém finále, které se má uskutečnit v Los Angeles v rámci konference re:Invent 2018, se našinci utkají s kalifornskými a skotskými studenty. Vyhrát mohou až jeden milion dolarů.

Semifinálové kolo hodnotili sami uživatelé, kteří udělovali hvězdičky od 1 do 5 podle své spokojenosti v několika různých okruzích. Alquist musel absolvovat desetitisíce rozhovorů, nakonec si od uživatelů odnesl nejlepší hodnocení ze všech soutěžních botů. Tým tvoří koordinátor Jan Šedivý, Jan Pichla, Jakub Konrád, Petr Marek, Petr Lorenc a Martin Matulík.

Není to přitom jejich první úspěch. Již vloni se českému týmu podařilo probít až do závěrečného kola, rovněž z prvního místa v semifinále. Nakonec si za konverzačního bota vybojovali stříbrnou medaili, přičemž v soutěži úspěšně pokořili přední světové univerzity jako MIT, Berkeley či Priceton. Tehdy si skupina kreativců odnesla v přepočtu 2,2 milion korun.

Jiný tým z ČVUT před rokem zase vyhrál soutěž pořádanou Microsoftem za glukometr (přístroj určený k měření glykémie) o velikosti kreditní karty. Tehdy si studenti Marek Novák, Tomáš Pikous a Barbora Suchanová odnesli výhru ve výši 5,5 milionů korun, píše CzechCrunch.

Čtěte také: Fotka, která vyvolala vlnu solidarity. Romská holčička vyhrála, i když běžela v balerínách

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články