Vracejme migranty nejen od rakouských hranic, zní od bavorské CSU
Vracení migrantů
Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) chce určité žadatele o azyl vracet nejen od německo-rakouské hranice, ale nový hraniční režim chce rozšířit i na další úseky. Poslanci CSU ve Spolkovém sněmu se ve svém schváleném usnesení na závěr uzavřené schůze zmiňují o společných hranicích s Francií, Nizozemskem a Švýcarskem.
Strany vládní koalice se v červenci po velkých sporech dohodly na rychlejším vracení migrantů do unijní země první registrace, a to přímo z německo-rakouské hranice. Přísnější opatření prosadil německý ministr vnitra Horst Seehofer, který je zároveň šéfem CSU. Oproti původním plánům však nebudou zřizována žádná nová tranzitní centra.
Uplatňování režimu předpokládá uzavření bilaterálních dohod s jednotlivými unijními zeměmi, do nichž chce Německo žadatele o azyl na základě principu jejich první registrace vracet. Zatím Německo takové dohody uzavřelo s Řeckem a Španělskem.
„Chceme dál rozšířit nový hraniční režim vracení žadatelů o azyl, kteří žádost o azyl podali už v jiné zemi,“ uvedlo ve svém prohlášení 46 poslanců CSU. Za tím účelem mají být uzavírány další dohody o vracení.
„Kromě toho si vyhrazujeme v případě potřeby systém vracení v rámci inteligentní kontroly hranic započatý na německo-rakouské hranici rozšířit i na další úseky hranic, například s Francií, Nizozemskem a Švýcarskem, jakmile to bude vyžadovat policejní situace,“ stojí dále v dokumentu.
V pozadí tohoto požadavku jsou podle agentury DPA pravděpodobně změny na hlavních migračních trasách přes Středozemní moře. Odmítavá politika italského ministra vnitra Mattea Salviniho nejdřív vedla k poklesu počtu nově přicházejících žadatelů o azyl do Itálie. Zároveň ale prudce vzrostl počet migrantů, kteří se vydávají na riskantní plavbu v malých člunech do Španělska. Lidé, kteří se dostanou do Španělska, obvykle při další cestě do Německa nevolí trasu přes Rakousko, poznamenala DPA.