Čistky na ministerstvech. Pod náměstky se třesou židle, končí nejen ti političtí

Výměna náměstků na ministerstvech

Čistky na ministerstvech. Pod náměstky se třesou židle, končí nejen ti političtíAKUALIZOVÁNO
Jmenováni nové vlády na Pražském hradě 13. prosince Foto:

Ilustrační foto: Jan Zatorsky

2
Domov

Tereza Vilímová

Dva dny poté, co prezident Miloš Zeman jmenoval novou vládu, na ministerstvech končí řada náměstků. Do konce roku opustí své funkce dva političtí náměstci ministra zahraničí Lukáš Kaucký (ČSSD) a Václav Kolaja (za KDU-ČSL). Podle zjištění serveru Echo24 už demisi podala i náměstkyně ministerstva zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová (ČSSD). Výměny se ale očekávají i na dalších postech. Výpověď dal také ředitel vládního odboru Michal Pícl (ČSSD).

„Rezignovala jsem k 13. prosinci. Byla jsem ve funkci politického náměstka a jeho hlavní náplní podle služebního zákona je zastupování ministra ve vládě, v komisích, výborech, Poslanecké sněmovně a Senátu. Připadalo by mi nelogické, abych zůstávala, když jsem zastupovala ministra za ČSSD,“ uvedla pro Echo24 Teska Arnoštová. Končí i Pícl, který působil na postu ředitele odboru analýz a informací na Úřadu vlády ČR. „Včera jsme ukončili se zaměstnavatelem spolupráci,“ uvedl pro server Echo24 Pícl.

Pusťte si první video Echo TV – rozhovor s Mirkem Topolánkem.

Další dva političtí náměstci si již balí věci na ministerstvu zahraničí. „Končit budu 31. prosince současně s účinností nové změny systemizace ministerstva, která mimo jiné úplně ruší pozice politických náměstků,“ napsal v textové zprávě pro ČTK Kaucký. Systemizaci, o které se zmínil, by měla do konce roku projednat vláda. Odchod z ministerstva ČTK potvrdil také Kolaja, který má blízko ke KDU-ČSL, ale není členem strany. Letos na podzim se o něm hovořilo jako o možném kandidátovi na místo velvyslance ve Vatikánu.

Výměny na vysokých postech jsou při obměně politické reprezentace běžné. Konec můžou očekávat nejen ministerští náměstci, ale také poradci, šéfové kabinetů z ČSSD a KDU-ČSL i zástupci těchto stran v orgánech firem. Obměny se dají očekávat v dozorčí radě ČEZu, Lesů ČR, Budějovického budvaru, České pošty či Českých drah.

Čistky mohou být větší, ale dochází čas

Konec ale čeká nejspíš i řadu odborných náměstků, kterých se týká služební zákon. Ten umožňuje některé posty zrušit, a tím se prakticky nepohodlných náměstků zbavit. Lze to jednou ročně právě systemizací. Tu musí schválit vláda. Čas na to má do konce roku. V minulosti byly tímto způsobem zrušeny například dva posty na ministerstvu zdravotnictví a odejít musely dvě náměstkyně.

Nyní něco takového čeká ministerstva financí a obrany, informoval o tom v pátek server Neovlivní.cz. Dle serveru odejde náměstek ministryně financí pro hazard Ondřej Závodský, jemuž měla ministryně financí Alena Schillerová oznámit, že končí, v den svého nástupu do funkce. Končí i náměstkyně ministra vnitra Monika Pálková. „Bylo mi řečeno, že končím. Blíže bych se k tomu ale v tuto chvíli nevyjadřovala. Ještě jsem nemluvila s panem ministrem,” uvedla pro Neovlivní.cz Pálková.

Na zprávu o odchodu Pálkové zareagovalo ministerstvo vnitra. „Ministr vnitra Lubomír Metnar se podrobně seznamuje s uspořádáním rezortu a na základě toho připravuje úpravu organizačního řádu a rozhoduje o systémovém zařazení jednotlivých odborů. Jakékoli chystané úpravy však budou řešit nutné zefektivnění fungování úřadu, nikoli primárně personální otázku,“ rozeslal resort v pátek v tiskové zprávě.

Stropnický: Žádné čistky nechystám

Ministr Stropnický na tiskové konferenci po svém uvedení do úřadu řekl, že nechystá „žádné čistky, nebo hon na čarodějnice“. Prioritou pro něj je zachovat funkčnost úřadu mimo jiné kvůli nutnosti obsadit některé velvyslanecké posty.

Stropnický také řekl, že změny v organizační struktuře úřadu již několikrát projednával se státním tajemníkem ministerstva Miloslavem Staškem. Ze schůzek podle slov Stropnického vyplynulo, že na ministerstvu bude zrušena jedna sekce. V současné době jich má MZV šest. Podle informací ČTK zřejmě ubude sekce úřadu ministerstva, pod kterou spadá například tiskový odbor nebo odbor veřejné diplomacie. Organizačně podřízené útvary se nebudou rušit, ale přesunou se.

Ministr zahraničí tak bude mít pět odborných náměstků. „Jsou to ti, která ta místa teď zastávají,“ řekl Stropnický ve středu. V čele bezpečnostní sekce zůstane Ivo Šrámek, evropskou sekci povede Jakub Dür, právní a konzulární sekci bude dál řídit Martin Smolek. Šéfem ekonomicko – provozní sekce zůstane Stašek a náměstkem pro sekci mimoevropských zemí a ekonomické a rozvojové spolupráce bude Martin Tlapa.

Ministr Plaga ruší pozici politických náměstků

Náměstek Jaroslav Fidrmuc z ministerstva školství zatím neví, k jakému datu skončí, řekl dnes ČTK. Sejde se kvůli tomu s ministrem příští týden. Co bude dělat po svém odchodu z ministerstva, ještě neví. „Pan ministr (školství Robert Plaga) mi oznámil, že bude rušit pozice politických náměstků,“ uvedl Fidrmuc.

Na ministerstvu školství je nyní vedle politických náměstků Fidrmuce a Pavlíka také šest odborných náměstků. Pozici sedmého odborného náměstka zastával do svého jmenování ministrem současný ministr Plaga. Na ministerstvo nastoupil v roce 2015 jako politický náměstek za ANO, potom vedl sekci vysokého školství, vědy a výzkumu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále: VIDEO: Zeman jmenoval Babišovu vládu. Do měsíce musí získat důvěru

Vláda Andreje Babiše slibuje ráj, může však leccos zničit