Němci to dokázali. Testují stovky tisíc lidí týdně
základem je testování
V celé Evropě jsou zaváděna tvrdá opatření na zmírnění šíření nového typu koronaviru. Ukazuje se, že cesta k zamezení masivního šíření je však především masové testování populace. Úspěšně to prezentovala například Jižní Korea. V Evropě jde zase příkladem Německo, které sice patří k nejpostiženějším zemím na světě, ale s velmi malou smrtností. Z 42 tisíc nakažených je u našich sousedů „pouze“ přes 250 mrtvých.
Opatření má Německo přitom mírnější než Češi. Ti patři v omezování svobod v nastalé situaci k těm nejtvrdším. Přehlednou grafiku o tom, jak jednotlivé evropské země k restrikcím přistupovaly, vydala Evropská pohraniční a pobřežní stráž neboli Frontex.
Our analysts have come up with a very useful map to track the temporary restrictions put in place throughout the EU, Schengen Area and the UK to deal with #COVID19 #stayathome pic.twitter.com/3D5kCPYAt4
— Frontex (@Frontex) March 26, 2020
Že je však důležité především masové testování, nám ukazují příklady z ostatních kontinentů. Jižní Korea situaci zvládla bez povinného nošení roušek pro každého a bez zastavení ekonomiky. Dokázala společnost rozdělit na zdravé a nemocné, které držela v přísných karanténách. Podobným způsobem k řešení nákazy přistoupil také Singapur.
V Evropě se jako nezjajímavější příklad jeví Německo, kde dokázali, že i přes vysoký počet nakažených, mají jen relativně málo úmrtí. Z velké části za to může právě vysoký počet testovaných. Spolková vláda chce však testovat ještě mnohem více. Podle listu Süddeutsche Zeitung uvažuje o zvýšení testovacích kapacit na koronavirus až na 200 000 denně. To by spolu s důslednou izolací nakažených podle expertů mělo pomoci zastavit šíření koronaviru. Už nyní má Německo kapacitu 300 000 až 500 000 testů týdně.
Různé možnosti dalšího postupu nastiňuje analýza nazvaná „Jak dostaneme COVID-19 pod kontrolu“, kterou nechalo vypracovat ministerstvo vnitra. Jedním z hlavních doporučení je výrazné zvýšení počtu testovaných po vzoru Jižní Koreje. Nově by se bez dalších podmínek testovali i lidé, kteří sami dají najevo podezření, že jsou nakažení, a široký okruh osob, s nimiž infikovaní přišli do kontaktu. Německo k pátku ohlásilo přes 42 000 nakažených. Celkový počet obětí vystoupal na 253.
Uvolňování opatření je v některých státech na stole
Uvolnění karanténních opatření v zájmu záchrany ekonomiky před recesí jako první před několika dny zmínil americký prezident Donald Trump, podle nějž by mohly trvající restrikce způsobit více škody, než samotný virus. Za pátek přitom v USA přibylo asi 18 000 potvrzených případů a celkový počet dosahuje téměř 86 000. K Trumpovi se přidal také jeho brazilský protějšek Jair Bolsonaro, který nákazu označil za „chřipičku“, kvůli níž panikařící místní politici ničí brazilské hospodářství.
Ruský prezident Vladimir Putin zase před místními podnikateli prohlásil, že se Rusko z krize vyvolané koronavirem určitě dostane dříve než za dva až tři měsíce, jak tvrdí někteří zdravotničtí experti. Jeho vláda v pátek přitom nařídila zastavení veškerých pravidelných i charterových letů mířících do Ruska i z něj.
Německý ministr vnitra Horst Seehofer naopak řekl, že dosavadní opatření nelze předčasně zmírnit, a to ani z ekonomických důvodů. Opačný přístup je hazardováním s lidskými životy. Začít se vracet k normálu bude podle něj možné, až se podaří zastavit rychlé šíření koronaviru.
Vývoj nemoci v Evropě
Více než polovinu všech nakažených na světě nadále eviduje Evropa. Španělsko v pátek ohlásilo 7800 nově nakažených, Německo 5780 a Británie rekordních 2921. Koronavirem se nakazil britský premiér Johnson, u nějž se projevily mírné příznaky. Politik však hodlá i z domácí karantény nadále řídit boj s epidemií COVID-19 v zemi. Pozitivní test na koronavirus vyšel také ministru zdravotnictví Mattovi Hancockovi. V Británii dosud nákaze podlehlo 759 lidí. BBC zveřejnila mapu, jak vypadá počet nakažených v Evropě.
The @BBC has published a visual guide to the ongoing #COVID-19 pandemic, showing the spread of the virus out of China and into other regions such as Europe and the United States. https://t.co/s1BSjHNhSn pic.twitter.com/UHwTttP0LH
— European Institute (@ColumbiaEurope) March 26, 2020
Španělsko má již více než 64 000 osob s koronavirem. Od čtvrtka tam přitom nemoci COVID-19 podlehlo dalších 769 lidí, což je zatím nejvíce za jeden den. Celková bilance obětí se tím vyšplhala na 4858. Německo, další z evropských těžce zasažených zemí, k dnešnímu dni ohlásilo přes 42 000 nakažených. Od čtvrtečního rána si tam COVID-19 vyžádal životy dalších 55 lidí, čímž celkový počet obětí vystoupal na 253.
Přes Francii se valí „extrémně vysoká“ epidemická vlna a následující dny budou pro zemi zatěžkávací zkouškou, řekl francouzský premiér Édouard Philippe. Ve francouzských nemocnicích za pátek narostl počet obětí o 299 na celkových 1995, zatímco počet pacientů hospitalizovaných s touto diagnózou se zvýšil ze čtvrtečních 13 904 na 15 732.
Počet obětí koronaviru v Itálii za posledních 24 hodin vzrostl o 919 na celkových 9134. Je to nejvyšší denní nárůst úmrtí na nemoc COVID-19 v Itálii od vypuknutí epidemie v zemi před pěti týdny. Celkem se v zemi potvrdilo téměř 86 500 případů nákazy, což je nejvíce ve světě po USA.
V Rakousku počet případů koronaviru překonal hranici 7000, ve Švýcarsku pak 12 000. Ve čtvrtek přibylo 43 nově zjištěných infikovaných na Slovensku. Celkově má pětimilionová země 269 potvrzených případů infekce, jedna osoba je v kritickém stavu. Slovensko do odvolání uzavřelo hraniční přechody s Českou republikou, Maďarskem, Polskem a Rakouskem až na výjimky pro všechny kamiony.