Německo chystá upravit dávky azylantům. Kapesné mírně vzroste

sociální dávky v Německu

Německo chystá upravit dávky azylantům. Kapesné mírně vzrosteNOVÉ
Žadatelé o azyl v Německu Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Německo chystá úpravy ve výši sociální podpory, kterou stát proplácí žadatelům o azyl. Návrh ministra práce Huberta Heila (SPD) počítá s tím, že by od roku 2020 o něco klesly běžné sociální dávky, navýšení by se však naopak dočkalo kapesné, které azylanti dostávají. Informují o tom německá média s odvoláním na deník Rheinische Post.

Částka vynaložená na dospělého by se podle vládní verze měla snížit ze současných 354 eur za měsíc na 345 eur. U mladistvých mezi 14 a 17 lety by potom mělo dojít k poklesu měsíční dávky o několik eur na 275. Zato by však mělo stoupnout kapesné určené pro „osobní potřeby“. Dospělý jedinec by nově měl od státu dostávat namísto 135 eur měsíčně 150 a děti by si polepšily o tři eura, nově by jim stát proplácel 79 eur na měsíc.

Návrhem se nyní zabývá vláda, přesná shoda na něm však nepanuje. Do Heila se prostřednictvím svého odborníka na vnitrostátní záležitosti Mathiase Middelberga opřela koaliční unie CDU/CSU. „Základní směr zákona je správný. Žadatelé o azyl by měli v budoucnu získat více naturálního plnění než finančních dávek,“ řekl Middelberg. Jednotlivé spolkové země si v současné době mohou samy rozhodnout, zda chtějí žadatelům vyplácet dávky – včetně kapesného – v naturáliích nebo v hotovosti .

Middelberg kritizuje, že úspory jsou příliš malé a zasazuje se o to, aby lidé, kteří nespolupracují s úřady, dostávali pouze naturální plnění sociálních dávek. S tím volá po rozšíření období, po nějž by měli takto penalizovaní žadatelé pobírat snížené dávky. „Zamítnutí žadatelé o azyl a osoby, které nespolupracují, by měli obdržet pouze věcné příspěvky,“ míní.

Čtěte také: Okamžitě zastavte nelegální migraci, nebo příští týden zavřu hranici, vzkázal Trump Mexiku

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články