Účinnost séra od AstraZeneca je u seniorů jen 8%, tvrdí německý deník. Firma to popírá
PROBLÉMY S VAKCÍNOU
Celé Německo je na nohou kvůli tvrzení tamějších médií, že vakcína od britské-švédské firmy AstraZeneca pouze zhruba 8procentní účinnost u lidí nad 65 let. Informaci přinesl německý ekonomický list Handelsblatt a deník Bild s odkazem na anonymní zdroje z vládních kruhů. AstraZeneca označila taková obvinění za zcela nepravdivá, německý ministr zdravotnictví Jens Spahn nechtěl spekulaci komentovat. Jeho resort na dotaz Reuters uvedl, že dosavadní data tak malou účinnost neukazují.
Vakcínu proti covidu-19, kterou vyvinula firma AstraZeneca spolu s Oxfordskou univerzitou, by měla Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v pátek doporučit k podmínečnému schválení pro unijní trh. Pokud by přípravek následně dostal zelenou i od Evropské komise, byl by po vakcínách konsorcia Pfizer/BioNTech a firmy Moderna třetí očkovací látkou proti covidu-19 schválenou pro nouzové užití v EU.
Německé listy Bild a Handelsblatt ale v pondělí s odvoláním na zdroje z vlády kancléřky Angely Merkelové uvedly, že vakcína firmy AstraZeneca má u skupiny lidí nad 65 jen osmiprocentní účinnost. Podle Bildu dokonce EMA v pátek doporučí vakcínu jen pro skupiny lidí pod 65 let. Senioři jsou přitom v současné pandemii hlavní rizikovou skupinou.
Firma AstraZeneca nyní spekulace o nízké účinnosti své vakcíny u starších lidí odmítla. Upozornila mimo jiné na to, že v Británii je její vakcína již podmínečně schválená a to právě i pro skupinu lidí nad 65 let. Odkázala rovněž na studii zveřejněnou v prosinci v medicínském časopise The Lancet, podle které vyvolává vakcína silnou imunitní reakci také u starších lidí.
Vědci v tomto článku nicméně uvádí i to, že bude třeba ještě dalšího výzkumu, aby se prokázala účinnost ve skupině starších lidí, kteří jsou covidem-19 obzvlášť ohrožení. Jejich podíl na účastnících klinických testů byl totiž relativně nízký.
We have confirmed the 8% with multiple sources familiar with the German vaccination policy. Our sources, including members of the government coalition, spoke on the condition of anonymity so we cannot source the story “on the record” nor can we make public any underlying data
— Gregor Waschinski (@washingtonski) January 25, 2021
Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn v úterý odmítl spekulace médií komentovat. Jeho ministerstvo na dotaz agentury Reuters uvedlo, že dosavadní data pouze osmiprocentní účinnost vakcíny u seniorů nenaznačují. Vakcína firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity má podle studie zveřejněné v časopise The Lancet průměrnou účinnost 70,4 procenta.
Nedostatek nebo neúčinnost látky by ohrozil celou EU
Vakcína od AstraZeneca se potýká také s logistickými problémy, oproti domluvě firma dodá do zemí EU o 60 procent dodávek méně. Firma to vysvětlila údajnými novými úpravami přípravku v souvislosti s koronavirovými mutacemi, do konce třetího měsíce roku by tak unijní země měly dostat celkem kolem 30 milionů dávek. Některé členské státy vzápětí vyzvaly komisi, aby problém s omezenými dodávkami řešila.
Orgány Evropské unie vyjádřily velké znepokojení nad neplněním plánů, od kterých se odvíjí celé očkovací strategie. „Máme v úmyslu přimět farmaceutický průmysl, aby respektoval smlouvy, které podepíše,“ řekl předseda Evropské rady Charles Michel. „Můžeme k tomu využít všech právních prostředků, které máme k dispozici,“ dodal. Konkrétní kroky, které Evropská unie učiní, Michel podle agentury Reuters neuvedl, bude ale trvat na transparentnosti při objasňování zpoždění.
O vakcínu od firmy AstraZeneca se opírají opírají jarní fáze očkovacích strategií celé řady evropských států. Díky své skladovatelnosti i ceně se měla nasadit masově i v odlehlejších místech, využití by našla i v ordinaci praktických lékařů, kteří by měli potíže s očkovací látkou od Pfizeru a BionTech, která vyžaduje skladování v mínus 70 stupňů.