Jeho MiGy tvořily protiváhu stíhačkám USA. Později chtěl Běljakov svrhnout Jelcina
Výročí slavného konstruktéra
Ruský letecký konstruktér Rostislav Běljakov, který se narodil 4. března 1919, se zapsal do historie jako spoluautor mnoha slavných sovětských letadel z továrny MiG. Už v 50. letech se podílel na vzniku stroje MiG-21, jeho hlavní éra ale přišla po roce 1969, kdy se po odchodu zakladatele kanceláře Arťoma Mikojana na odpočinek stal Běljakov šéfkonstruktérem migů. Během následujícího čtvrtstoletí pod jeho vedením vznikly slavné typy MiG-23, MiG-25 či MiG-29.
Běljakov, který byl v mládí skvělý lyžař a několikrát vyhrál mistrovství Sovětského svazu, vystudoval moskevský letecký institut a na začátku druhé světové války dostal práci v konstrukční kanceláři Arťoma Mikojana a Michaila Gureviče. Prvním letounem, na kterém coby mladý inženýr pracoval, byla vylepšená verze vrtulové stíhačky MiG-3. Díky projevenému talentu pak Běljakov pracoval prakticky na všech dalších stíhačkách MiG až do začátku 90. let.
Tehdy se ale konstruktér musel potýkat s rozpadem leteckého průmyslu i celého sovětského impéria. Jeho letadla se příliš nedařilo prodávat ani do zahraničí a pokud už je někdo koupil, peníze místo v továrně zmizely v byrokratickém aparátu. V půlce 90. let se i proto postavil na stranu pučistů, kteří se neúspěšně pokusili svrhnout Borise Jelcina. Poté musel Běljakov odejít z funkce v čele konstrukční kanceláře, zůstal ale jako poradce. Zemřel v únoru 2014 ve věku 94 let.