Nástupce Němečka v čele nemocnice má soudní spory s univerzitou

změny ve Fakultní nemocnici Ostrava

Nástupce Němečka v čele nemocnice má soudní spory s univerzitouNOVÉ 2
Domov
Sdílet:

Personální změny ve Fakultní nemocnici Ostrava se mohou odrazit i na fungování Lékařské fakulty Ostravské univerzity, řekl v úterý rektor univerzity Jan Lata. Překvapil ho výběr nového šéfa Evžena Machytky, který nahradil odvolaného Svatopluka Němečka a nemocnici má vést minimálně do doby, než bude nový ředitel vybrán ve výběrovém řízení. Lata uvedl, že Machytka vede s univerzitou soudní spory. Machytka ale v reakci řekl, že jeho prvořadým zájmem je dobrá spolupráce univerzity a nemocnice. Domnívá se, že ve sporech s univerzitou je v právu, a opírá se o rozhodnutí soudu.

Z hlediska fakulty podle Laty první Machytkovy kroky nesvědčí o tom, že by spolupráce s fakultou byla dobrá. „Hned v pátek přiměl k odchodu přednostu chirurgické kliniky (Igora Penku), který má velice dobré jméno,“ řekl Lata. Poukázal na to, že Machytka vzal zpět na chirurgii lékaře Pavla Zonču, který stál v minulosti v čele Lékařské fakulty a z tohoto místa byl na podzim 2016 prý za dramatických okolností odvolán. Odvolání tehdy rektor zdůvodnil špatnou komunikací a personální prací, což Zonča odmítl a zpochybnil i platnost návrhu akademického senátu na jeho odvolání.

Odvolání ředitele Němečka Lata komentovat nechtěl, neboť je v pravomoci ministra a univerzitě nepřísluší do tohoto procesu vstupovat. Uvedl ale, že by rozuměl tomu, kdyby byl dočasným vedením nemocnice pověřen například některý z náměstků, který nemocnici zná.

Podle Laty i to, že Machytka odvolal některé z náměstků, neukazuje na snahu o personální zklidnění. „Vzhledem k tomu, že jak s doktorem Machytkou, tak s docentem Zončou vede univerzita spory, nelze předpokládat, že spolupráce s Lékařskou fakultou bude dobrá,“ řekl Lata. Dodal, že Machytka vede s univerzitou dva soudní spory. Pře se s ní o právo na své působení v akademickém senátu a výhrady měl i k volbě děkana univerzity Arnošta Martínka, měl ji za neplatnou. „Je to nestandardní situace, protože k soudům většinou tyto věci nechodí,“ podotkl Lata.

Machytka řekl, že z jeho sporu s fakultou má pravomocné rozhodnutí soudu, které říká, že Lékařská fakulta konala nezákonně, když mu neumožnila vykonávat práva a povinnosti člena akademického senátu. „To znamená, že senát vystupoval více než půl roku ve špatném složení,“ řekl. Podle něj mu nejprve bylo znemožněno vykonávat funkci senátora, proti čemuž se ohradil u rektora. „Řekl mi, ať do toho nezasahuji, že když do toho budu zasahovat, budu mít problémy,“ uvedl. Hned poté byl podle něj podán návrh na odvolání tehdejšího děkana Zonči, který v následném hlasování prošel o jeden hlas. „Kdyby ten jeden člověk byl někdo jiný a byl jsem to já, tak by to odvolání děkana neprošlo,“ řekl Machytka.

Tvrdí, že do sporu s univerzitou šel proto, že mu záleželo na osudu Lékařské fakulty. „Kroky, které byly dělány, jsem viděl jako jednoznačně v její neprospěch. Nikdy jsem to neviděl na rovině osobní nebo, jak jsem obviňován, vyřizování účtů,“ řekl Machytka. Dodal, že Lékařská fakulta nemá takovou úroveň, jakou by měla mít, a přál by si, aby byla respektovanou organizaci. Jako ředitel nemocnice se o to chce zasadit.

Podle Laty je fakultní nemocnice primárně partnerem Lékařské fakulty, nikoliv univerzity, a na fakultě nyní závisí další postup. „Jen doufám, že ředitel, který vzejde z řádného konkurzu, bude člověk, který nebude mít spory s Lékařskou fakultou, ani právní, ani osobní,“ uvedl Lata.

Ministerstvo zdravotnictví v úterý na svém webu vyhlásilo výběrové řízení na nového ředitele FN Ostrava. Zájemci se mohou hlásit do 13. března. Mezi kvalifikační požadavky příštího ředitele patří vedle vysokoškolského vzdělání, občanské bezúhonnosti nebo organizačních předpokladů také minimálně pětileté zkušenosti s vedením a řízením zaměstnanců. Uchazeči rovněž musí k přihlášce připojit návrh koncepce řízení ostravské nemocnice.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:Vojtěch odvolal Němečka z čela FN Ostrava. „Lži, kecy a účelovka,“ reaguje exministr

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články