Zavřete divadla, píše Heřmánek Babišovi. Ostatní scény nesouhlasí

STRACH O HERCE

Zavřete divadla, píše Heřmánek Babišovi. Ostatní scény nesouhlasí
Karel Heřmánek v divadelní hře Garderobiér v Divadle bez zábradlí. Foto: divadlobezzabradli.cz
3
Domov
Echo24

Šéf Divadla Bez zábradlí, herec a režisér Karel Heřmánek vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), aby uzavřeli divadla. Heřmánek v dopise jim adresovaném uvedl, že herci jsou v tuto chvíli nejohroženější skupinou a proti jiným zaměstnancům nejsou chráněni vládními opatřeními. Mediím pak řekl, že se bojí o starší herce a že za jejich zdraví nechce nést zodpovědnost. Asociace profesionálních divadel ale v reakci na Heřmánkův soukromý dopis, který se objevil v médiích, uvedla, že jde o ojedinělý postoj, který nemá podporu mezi ostatními divadly. To potvrdila Asociace nezávislých divadel.

„Hlediště jsou pro diváky bezpečná. Starost o herce a zaměstnance je pochopitelná stejně jako obava o podnikání. Tato situace ohrožuje budoucnost všech divadel, ale pokračovat s omezeními je rozumnější postoj pro budoucnost kultury, společnosti i hospodářství,“ sdělil mediím předseda Asociace profesionálních divadel Stanislav Moša, který je i ředitel Městského divadla Brno.

Heřmánek v dopise uvedl, že všichni obyvatelé jsou chráněni na pracovištích a ve veřejném prostoru řadou vládních nařízení a opatření, ale herci ne. Uvádí, že jako ředitel divadla nechce ohrozit zdraví svých starších kolegů.

Divadla podle současně platných nařízení mohou hrát za dodržování hygienických podmínek. Většina scén nabízí divákům dezinfekci ve všech společných prostorách, diváci v drtivé většině respektují požadavek mít během představení nasazené roušky. Herci je mít nemusí, pokud ale v některých inscenacích jdou do kontaktu s diváky, mají je k dispozici a nasazují si je.

Počet nově potvrzených případů covid-19 v ČR v poslední době strmě roste, Praha poprvé dosáhla nejvyššího stupně rizika nákazy. Babiš dnes nevyloučil možnost, že by mohl být znovu vyhlášen nouzový stav.