Havlíček: Chceme otevřít kadeřnictví a služby. Vstup bude s testem nebo po očkování

POSTUPNÉ ROZVOLŇOVÁNÍ

Havlíček: Chceme otevřít kadeřnictví a služby. Vstup bude s testem nebo po očkování
Vicepremiér Karel Havlíček. Foto: Úřad vlády České republiky
Domov

Echo24

To, co nastane od pondělí, by se podle vicepremiéra Karla Havlíčka nemělo vnímat jako jakási první vlna rozvolnění, ale jako splnění toho, co vláda dříve slíbila. Jízdní řád skutečného uvolnění kabinet ještě připravuje, řekl deníku Právo Havlíček. Ministr průmyslu a obchodu také nastínil, co lze v blízké budoucnosti očekávat. Rozvolňovat by se mělo po 14denních cyklech a mezi prvními by mohla otevřít kadeřnictví. Podmínkou vstupu do provozovny bud zřejmě negativní test nebo potvrzení o očkování, plánuje Havlíček.

Vicepremiér potvrdil, že ministr zdravotnictví Petr Arenberger a jeho resort přepravují nový systém, podle něhož by se vyhlašovala nová opatření. „Budou odstupy mezi kroky uvolňování, které určitě nebudou kratší než 14 dní. A pak podle situace a parametrů, které si tým ministra zdravotnictví potřebuje dodefinovat, bychom určité skupiny podnikání, kultury nebo sportu uvolňovali,“ míní.

Podle Havlíčka jsou pondělní změny především splněním toho, co vláda slíbila. Otevřou se především mateřské školy a rotačním způsobem i první stupeň základních škol. „Jinak neuděláme prakticky nic, pokud nebereme to, že pouštíme pouze vybrané obchody s dětskými oděvy a botami, což do značné míry není žádné podstatné rozvolňování. Pouze některým malým obchodům, kterých je relativně málo, to umožní prodej a v supermarketech se rozšíří sortiment. Chceme rodičům dát možnost dokoupit dětem vybavení do školy a oblečení. Stejně tak papírnictví je jen mizivá část ze 100 tisíc obchodů. Pak to jsou víceméně řemeslné služby, to jsou ale věci, které už byly ve výjimkách před tvrdším lockdownem. S rozvolněním na podzim je to absolutně nesrovnatelné,“ prohlásil.

Vláda také plánuje, že příští týden odhalí postupné otevírání drobných služeb a kadeřnictví. Podmínkou pro vstup by měl být přinesený antigenní nebo PCR test či provedení testu přímo na místě. „Jsem přesvědčen, že to je správný směr. Neumím teď říct, do kterých provozoven to definitivně bude, ale budeme se snažit služby pouštět tak, aby tam ta možnost byla,“ řekl ministr. Docílí se tím i obecně častějšího testování, dodal.

Ministři rovněž proberou podmínky toho, kdy by do provozoven mohli již očkovaní nebo lidé, kteří si nemocí covid-19 prošli nedávno a mají tak pravděpodobně dostatek protilátek.