Aféra kolem Sereny Williamsové neutichá. Ozvala se i Martina Navrátilová

Aféra kolem Sereny Williamsové neutichá. Ozvala se i Martina NavrátilováNOVÉ
Martina Navrátilová a Serena Williamsová. Foto:

Shutterstock, Reuters (upraveno)

Svět

Emoce na kurtu

fk Echo24

Vášně z průběhu ženského finále letošního tenisového US Open neutichají. Středem pozornosti se stalo chování americké tenistky Sereny Williamsové, která se ostře rozhádala s rozhodčím kvůli penalizaci za porušení pravidel. Sudího označila za zloděje, který jí neprávem ukradl hru a obvinila ho ze sexismu. Svůj názor na chování Williamsové sepsala do komentáře pro The New York Times i česko-americká tenistka Martina Navrátilová. Naopak na stranu někdejší šampionky se postavili šéf ženské tenisové asociace (WTA) a též tenisová legenda Billie Jean Kingová.

Martina Navrátilová se chování Williamsové věnuje ve svém komentáři v novinách The New York Times. Připomíná, že Williamsová „vybuchla“ poté, co ji rozhodčí udělil varování za nepovolené koučování ze strany trenéra Patricka Mouratogloua. Americká tenistka se začala hádat, neboť si jeho koučování údajně nebyla vědoma, to však podle Navrátilové není rozhodující. „Hráč je zodpovědný za chování svého trenéra. A je irelevantní, zdali jeho instrukce skutečně viděl nebo slyšel,“ píše dále česko-americká tenistka. Nutno dodat, že Mouratoglou koučování po zápase přiznal a omluvil se za něj.

Navrátilová uznává, že Williamsová má částečně pravdu v tom, že pro muže a ženy existuje dvojí metr, neměly by se ženy ve svém chování odvolávat na to, že mužům něco prochází. „Měli bychom si položit otázku: Jak se máme správně chovat, abychom respektovali náš sport i naše soupeře,“ píše Navrátilová v komentáři.

Držitelka 20 wimbledonských titulů se pozastavila nad neschopností Williamsové udržet nervy na uzdě. „Takto by se na kurtu neměl nikdo chovat. Když jsem hrála, tak jsem mnohokrát chtěla rozbít svou raketu na tisíc kousků. Pak jsem ale pomyslela na ty děti, které zápas sledovaly, a raketu držela dál,“ napsala dále Navrátilová.

Williamsovou naopak podpořilo vedení ženské tenisové asociace. „WTA se domnívá, že by neměly být žádné rozdíly mezi ženami a muži v tom, jak se toleruje vyjádření emocí. Se všemi by mělo být zacházeno stejně. Nemáme pocit, že tomu tak včera bylo,“ uvedl v prohlášení šéf WTA, Steve Simon. Sama Williamsová své chování označila jako „boj za ženská práva“. Penalizaci za hádky se sudím totiž považuje za projev sexismu, neboť obdobné chování prý rozhodčí pravidelně u mužských tenistů tolerují. Pořadatelé newyorského grandslamu Williamsové vyměřili pokutu 17 tisíc dolarů (asi 375 tisíc korun).

Silně se za Williamsovou postavila i čtyřnásobná šampionka US Open a šestinásobná vládkyně Wimbledonu, Billie Jean Kingová. „Když žena reaguje emotivně, je ‚hysterická‘ a dostane trest. Když to samé udělá muž, je ‚otevřený‘ a nic se nestane. Sereno, díky, že jsi upozornila na tenhle dvojí metr,“ napsala Kingová na twitteru.

V sobotním finálovém zápase Williamsová podlehla dvacetileté Naomi Ósakaové 2:6, 4:6. Pro mladou Japonku, která svou soupeřku jasně přehrála, se jedná o vůbec první grandslamový titul. Nová šampionka vítězství oplakala, ne ovšem pouze štěstím. Patrně kvůli námitkám Williamsové na nečestný průběh hry začali na Ósakaovou přítomní fanoušci pískat a bučet. Kritici poražené Williamsové vyčítají, že svým chováním strhla pozornost z vítězky na sebe a namísto výhry Japonky se tak mluví především o kauze kolem chování americké tenistky.

Serena Williamsová má se sebekontrolou na kurtu problémy již delší dobu. Na US Open v roce 2009 se například pustila do křížku s čárovou rozhodčí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Williamsová byla potrestána za urážky rozhodčího, zaplatí 17 tisíc dolarů