Tento špehovací skandál má globální význam
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
PŘÍSPĚVKY NA OZE
Sněmovna nestihla v pátek závěrečné schvalování energetické novely, která by po poslaneckých úpravách mohla omezit peníze ze státního rozpočtu vyplácené na podp ...
Už několik dní se odvíjí špehovací skandál skrze mobilní telefony, který má doslova globální rozměr. Jde, jak známo, o software Pegasus, prodávaný izraelskou firmou NSO vládám napříč světem. Informaci vynesla skupina novinářů, z České republiky je v tomto pátracím projektu zastoupen web Investigace.cz.
Pegasus se podle dosavadních zpráv zaměřuje na chyby v operačních programech smartphonů, tudy vnikne do vašeho telefonu, dokáže vám nejen číst zprávy a poslouchat hovory vedené přes telefon, ale proměnit mobil v mikrofon a kameru, které vás snímají bez vašeho vědomí.
Aféra má politické souvislosti a normálně nezdravá předpojatost hlavního proudu v politice a médiích by tentokrát mohla být ku prospěchu. Mezi vládami různě po světě je totiž z Evropy zastoupena maďarská vláda Viktora Orbána. Mezi 300 lidmi z Maďarska takto špehovanými jsou i vybraní opoziční novináři, především z webu Direkt36. Tím pádem lze celý příběh navléci na důvěrně známé schéma o maďarském kvazidiktátorovi. V tomto případě se možná ukáže, že na tom schématu něco je.
Shodou okolností jsem den poté, co skandál vypukl, pořizoval rozhovor s maďarskou ministryní spravedlnosti Judit Vargovou. Ministryně na otázky ke špehovacímu skandálu odpovídá obecně, důležité je, že v zásadě to sdělení nepopírá. Přijde jí o. k., aby měly tajné služby státu dbajícího na svou bezpečnost k dispozici techniku pro monitorování osob, které jsou a) ohrožením pro ústavní pořádek nebo b) nástrojem zahraniční špionáže. Hlavně druhá odpověď bolestivě připomíná vysvětlení americké NSA (National Security Agency), když na ni před několika týdny prasklo, že monitorovala komunikaci nejsledovanějšího televizního komentátora v zemi Tuckera Carlsona. Ten je kritický k vládnoucí levici včetně prezidenta Bidena, což samozřejmě NSA, podle svědectví NSA, ale vůbec nezajímá. Lezla mu do e-mailů proto, že se Carlson pokoušel domluvit interview s Vladimirem Putinem a kontaktoval kvůli tomu nějaké Rusy v USA, patrně pracovníky ruské ambasády. A pak Carlsona kdosi ze služeb, případně z Bílého domu, prolákl spřáteleným novinářům.
Je to další krok po skandálech právě s NSA (Edward Snowden před osmi lety dokázal, že americké tajné služby odposlouchávaly Angelu Merkelovou; před měsícem a půl vyšlo najevo, že Američanům v odposleších evropských politiků pomáhali Dánové), další posun od odposlechů politiků, ilegálních, ale jaksi předpokládaných, k odposlechům občanů. Jsou to nepřijatelné praktiky a nemají nic společného s ideologií (na kterou to už navlékají orbánofobové v Bruselu, počínaje známým europoslancem Guyem Verhofstadtem: „Evropské unii přímo v jejím středu roste diktatura.“), ale s arogancí moci.
Aféra Pegasus je potvrzením něčeho, s čím i u nás většina lidí v horních patrech politiky a byznysu do jisté míry počítá. Ale pokud to máme černé na bílém, a nepřijde pořádná reakce, co přijde příště?
Zatím byla v Izraeli oznámena vyšetřovací komise, která bude prošetřovat NSO. To by měl být pouhý začátek. Vývojáři takových zrůdností, stejně jako jejich odběratelé, by měli čelit ostrakizaci a pokud možno trestnímu stíhání. Politikům nikdo nebrání takovéto „spywares“ věci zakazovat, případně zvyšovat trestní sazby. Není důvod, proč zákaz systémů à la Pegasus nepřijmout v České republice.
Tato aféra ukazuje, jak je načase nově si srovnat priority. Dvacet let na Západě v myšlení politiků a bezpečnostních odborníků vévodila tzv. válka proti terorismu. NSO to ještě teď zkouší na svou obranu, Pegasus údajně vyvinul právě jen k monitorování potenciálních teroristů (a pak ho nabízel vládám, které doma žádný problém s terorem nemají). 24/7 sledování občanů skrze spotřební elektroniku je skutečné bezpečnostní riziko, nikoliv pro státy, ale pro civilizaci.