Skoro ozbrojený konflikt na moři mezi Francií a Tureckem? Velmi závažné, říká Merkelová
KONFLIKT MEZI TURECKEM A FRANCIÍ
Francie se dočasně stáhla z operace NATO pro námořní bezpečnost ve Středozemním moři, dokud nebude vyšetřena její stížnost týkající se incidentu mezi její fregatou a tureckým válečným námořnictvem. Experti Severoatlantické organizace, kteří téměř ozbrojený konflikt mezi zeměmi NATO vyšetřují, již mají první zprávu, o které se bude nyní diskutovat. Německá kancléřka Angela Merkelová ve středu v Bundestagu označila událost za „velmi závažnou“. Jde o další z řady vážných konfliktů mezi Paříží a Ankarou.
Podle informací z Paříže francouzská fregata Courbet sledovala nedávno tureckou nákladní loď, o které existovalo podezření, že veze zbraně do Libye, což by bylo porušením dohodnutého embarga, které se však očividně nedodržuje. Turecká válečná loď, která nákladní loď doprovázela, měla údajně několikrát namířit svůj radar pro zaměřování palby na francouzskou fregatu. Vzhledem k tomu, že tyto systémy se obecně používají pouze k údajům pro zaměřování cíle zbraňových systémů, Francie to považuje za „extrémně agresivní“ akt a vznesla stížnost na nedávném zasedání ministrů obrany NATO.
Francie tento týden oznámila, že se rozhodla dočasně odstoupit z operace NATO pro námořní bezpečnost ve Středozemním moři, a to do doby, než budou získány odpovědi z vyšetřování incidentu. „Není zdravé účastnit se operací se spojenci (Turecko), kteří nerespektují embargo," sdělila francouzská strana.
Turecký velvyslanec ve Francii Ismaïl Hakki Musa reagoval s tím, že vyšetřování nepotvrzuje obvinění vznesená Paříží proti Ankaře.
Podle německého deníku Handelsblatt senzační konfrontace mezi členy Aliance, Tureckem a Francií, vyvolává v NATO stále větší obavy. Kancléřka Angela Merkelová označila incident ve středu v Bundestagu za „velmi závažný“. Nyní je třeba vyvinout veškeré úsilí, aby se zajistilo, že se takové incidenty mezi členskými státy NATO nebudou opakovat.
Německá tisková agentura DPA již dříve oznámila, že vojenští experti NATO dokončili první zprávu o konfrontaci. Nyní by se o tom mělo okamžitě diskutovat. Jak se případ vyvine, není jasné. Některé spekulace, které se objevily na sítích tvrdí, že navzdory tureckému porušování embarga, nebyl konflikt tak žhavý.
Denník L'Opinion rovněž ve středu informoval, že Paříž měla v úmyslu vyjádřit svou nespokojenost s Atlantickou aliancí, jejíž postoj k Turecku považuje za nedostatečný.
Francie se netají, že má velký problém s Tureckem, které vojensky intervenovalo v západní Libyi, a tím se dostalo z jihu na dosah Francie a vážně ohrozilo její politické a ekonomické zájmy v oblasti. Navíc nedávno byl popsán skandál a velký neúspěch francouzské špionáže, kdy mělo Turecko odhalit síť francouzských agentů v Turecku. Ve východním Středomoří panuje silné napětí a znovu oblast začaly více sledovat Spojené státy. Podle nepotvrzených zpráv dokonce měly Spojené arabské emiráty, které s Egyptem a Ruskem podporují maršála Haftara, který je nyní zatlačován tureckými vojsky v Libyi, žádat USA o vojenskou intervenci v Libyi.
MSB Akar ve Genelkurmay Başkanı Güler'in Libya açıklarında görev icra eden Gabya sınıfı TCG Giresun (F-491) fırkateyni ziyaretinden.... pic.twitter.com/ZzJ9JOp7mv
— Turkish Market (@kamerknc) July 4, 2020
Turecký ministr obrany Hulusi Akar nyní ostentativně odcestoval do Libye a dnešní noc strávil na turecké válečné lodi u jejích břehů. V sobotu jednal na Maltě, která ukončila rovněž svou účast na vojenské misi ve Středomoří, údajně pod vlivem Ankary.
Bakan Akar ve Genelkurmay Başkanı Güler Malta'da @anadoluajansi
— Atilla Şenaylı (@atillasenayli1) July 4, 2020
İşte bu çok ilginç https://t.co/2r97vs1ixX