Policie mě už nestíhá, oznámil Zimola. Nevysvětlil své selhání, oponuje mu Dienstbier

Konec vyšetřování

Policie mě už nestíhá, oznámil Zimola. Nevysvětlil své selhání, oponuje mu DienstbierAKTUALIZOVÁNO
Jiří Zimola Foto:


 

1
Domov

Policie uzavřela případ financování stavby rekreačního domu bývalého jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) v Lipně nad Vltavou. Kriminalisté kvůli tomu nikoho stíhat nebudou. Zimola to dnes uvedl na svém Facebooku. Deníku Echo24 ji potvrdil i Jaroslav Ibehej, mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu.

„Šetřením jsme došli k závěru, že nebyly zjištěny skutečnosti důvodně nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin. Z tohoto důvodu nebyly zahájeny úkony trestního řízení a věc byla založena,“ uvedl pro Echo24 Ibehej.

Zimola dodal, že se tím potvrdila jeho nevina a také to, že celý případ měl politické pozadí. Zimola bude v neděli na celostátním sjezdu usilovat o funkci předsedy ČSSD. Případné angažmá v nejvyšších stranických funkcích podmiňoval tím, že policie ukončí tuto kauzu.

Podle svého stranického kolegy Jiřího Dienstbiera však Zimola selhal. „Jiří Zimola nevysvětlil svá morální selhání. Zimola instaloval do jihočeského nemocničního holdingu krátce poté, co se stal hejtmanem, Martina Bláhu. Tento člověk nebyl žádným zkušeným nebo krizovým manažerem ale kumpánem Jiřího Zimoly z jejich „rodné“ Nové Bystřice a synem tamního starosty za ČSSD (nástupce Zimoly na tomto postu),“ uvedl Dientsbier na svém Facebooku.

Případ kolem stavby rekreačního domu v Lipně nad Vltavou stál za pádem krajské koalice na jihu Čech loni na jaře. Opozice poukazovala na to, že Zimolovi nechal postavit dům Martin Bláha, který byl ředitelem krajské organizace Jihočeské nemocnice, za což pobíral roční odměny sedm milionů korun. Zimola se domnívá, že celá záležitost kolem stavby domu je vykonstruovaná a měla sloužit k jeho politické likvidaci.

„Teď už musí být každému jasné, že o nic nešlo. Byla to politická záležitost, která stála i za tím, že jsem skončil ve funkci hejtmana. Chtěl bych poděkovat policii za rychlé prověření celé věci,“ uvedl.

Zimola si kvůli celé záležitosti nechal udělat audit, zda postupoval správně. Podle něj za objekt zaplatil 4,5 milionu korun, což je cena nepatrně vyšší než cena obvyklá. Zimola také uvedl, že na pořízení nemovitosti použil své úspory a vzal si úvěr.

Loni na jaře se i kvůli této kauze rozpadla jihočeská krajská koalice ČSSD, ANO a Jihočeši 2012 a Zimola následně neusiloval o znovuzvolení hejtmanem. Ve funkci ho nahradila jeho stranická kolegyně Ivana Stráská, členy nové koalice byli sociální demokraté, Jihočeši 2012, lidovci a Pro Jižní Čechy.

„Už více než týden jsem tušil, že policie případ odloží. Měl jsem tyto informace od krajského úřadu. Dnes jsem si písemné potvrzení s tímto závěrem od policistů přebral a celá věc je tím pro mě uzavřena,“ uvedl.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: S kým je domluven Zimola? Sjezd se blíží a boj o šéfa ČSSD se přiostřuje

Šéfovat ČSSD chce sedm lidí. Vládu s Babišem připouští hlavně Zimola