STUDIE: Chudším vládní změna daní nepomůže, polepší si lépe placení
ZRUŠENÍ SUPERHRUBÉ MZDY
Ze zrušení superhrubé mzdy budou profitovat hlavně lidé s vyššími příjmy, ti s nejnižšími mzdami ušetří naopak téměř zanedbatelnou částku. Vyplývá to z přehledu think-tanku IDEA, jehož autory jsou Klára Kalíšková, Daniel Münich a Michal Šoltés. Vládou zamýšlené zrušení superhrubé mzdy zatíží rozpočet podle propočtu IDEA ročně o více než 80 miliard korun. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) přiznala, že netuší, jak tuto díru v rozpočtu nahradí. Psali jsme o tom zde.
Zrušení dopadne na jednotlivé příjmové skupiny zaměstnanců nerovnoměrně. „Zhruba 15 % zaměstnanců, často těch s nejnižšími příjmy, by ze zrušení superhrubé mzdy nemělo skoro nic. Jde o zaměstnance, kteří mají buď velmi nízké příjmy nebo uplatňují vysoké množství slev například na děti, nepracujícího manžela či manželku, školkovné nebo vysoké odpočty z daňového základu z hypoték, stavebního a životního pojištění atd,“ píše se v analýze.
Naopak desetina nejvíce vydělávajících zaměstnanců si přilepší průměrně ročně o 44 tisíc korun.
„Z nízkopříjmových zaměstnanců, které by zrušení superhrubé mzdy neovlivnilo vůbec, představují většinu ženy. Ty totiž mají výrazně nižší průměrné mzdy a častěji pracují na částečné úvazky,“ píše se ve studii. Naopak by v průměru výrazněji pomohlo zaměstnancům – mužům, protože mají v průměru výrazně vyšší hrubé příjmy.
Potvrzuje se, že vládou navrhovaná změna daně z příjmu je naprostý paskvil. Státní rozpočet přijde o 80 miliard ročně a lidé s nejnižšími příjmy si nijak nepolepší. Stáhněte ten návrh, soustřeďte se na vyvedení země z krize a pak začněte konečně pracovat na reformě penzí. https://t.co/CRaGHX8nL2
— Marek Hilšer (@MarekHilser) September 8, 2020
„Potvrzuje se, že vládou navrhovaná změna daně z příjmu je naprostý paskvil. Státní rozpočet přijde o 80 miliard ročně a lidé s nejnižšími příjmy si nijak nepolepší. Stáhněte ten návrh, soustřeďte se na vyvedení země z krize a pak začněte konečně pracovat na reformě penzí,“ reagoval na Twitteru senátor Marek Hilšer.
Vládní strany ANO a ČSSD se v srpnu domluvily na zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu. Sazba 23 procent pro lidi s příjmem zhruba nad 139 000 korun zůstane. Vláda chce prosadit změnu v parlamentu, aby platila od příštího roku.
Koalice zrušení superhrubé mzdy slíbila ve svém vládním programovém prohlášení. Podle Babiše zrušení superhrubé mzdy sníží příjmy rozpočtu o zhruba 75 miliard korun.
Koaliční dohodu kritizoval o víkendu i prezident Miloš Zeman. Andrej Babiš po dnešním setkání s prezidentem v Lánech řekl, že o rozpočtu na příští rok budou ještě s ministryní financí Alenou Schillerovou a prezidentovým expertním týmem jednat příští neděli v Lánech.