1 Utonulí chlapci

Usmrcení z nedbalosti. Policie obvinila tři lidi kvůli utonulým dětem na jezeře Lhota

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Policie obvinila z usmrcení z nedbalosti tři lidi v souvislosti se srpnovým utonutím dvou vietnamských chlapců na koupališti Lhota u Prahy. V případě odsouzení jim hrozí rok až šest let za mřížemi, řekla policejní mluvčí Markéta Johnová. Mluvčí nechtěla specifikovat, zda jsou obvinění zaměstnanci koupaliště nebo návštěvníci, kteří na koupališti v osudnou dobu byli.

Chlapci se na koupališti utopili 2. srpna. Ve vodě je našli asi po dvou hodinách od nahlášení potápěči. Záchranáři již chlapcům nedokázali pomoci, resuscitace byla neúspěšná.

„Kriminalisté obvinili dvě ženy a jednoho muže z trestného činu usmrcení z nedbalosti, za který jim hrozí v případě odsouzení trest ve výši až šesti let. Více podrobností v této fázi vyšetřování nebudeme sdělovat,“ řekla Johnová. Vyšetřování podle ní dále pokračuje, policie bude nadále pokračovat s výslechy svědků.

Podle některých médií personál areálu otálel s pomocí rodičům, kteří děti hledali. Ředitel areálu Robert Nedvěd řekl již dříve serveru iDNES, že zaměstnanci areálu Lhota podle něj udělali pro záchranu dětí maximum. Česko-vietnamská společnost žádá vyšetření události.

Podle čestného předsedy Česko-vietnamské společnosti Marcela Wintera se někteří příslušníci vietnamské komunity domnívají, že obviněni byli příbuzní chlapců. Kdyby byli pravomocně odsouzeni, chce pro ně Česko-vietnamská společnost žádat o prezidentskou milost. „Byli již potrestáni tím nejvyšším trestem, úmrtím obou chlapců,“ zdůraznil Winter.

Server Blesk.cz s odvoláním na svědky již dříve uvedl, že chlapci zmizeli dřív, než byla událost nahlášená na tísňovou linku, matkám ale nikdo nevěnoval pozornost, zaměstnankyně koupaliště se prý ženám vysmívaly. Televize Prima s odvoláním na svědky události uvedla, že se do řešení situace vložili další návštěvníci koupaliště. Pracovnice koupaliště ale podle nich nechtěly vyvolávat chaos a obtěžovat návštěvníky.

„Pokud matky jen řekly, že se jim děti ztratily v areálu, tak se nejednalo o bezprostřední ohrožení života. Jestliže už v tu dobu panovalo podezření, že by se chlapci mohli nacházet ve vodě, tam už je riziko nebezpečí okamžitě mnohonásobně větší,“ řekl v srpnu redakci Echo24 právník a odborník na civilní právo Filip Melzer. Svou roli mohla sehrát jazyková bariéra i lhostejnost.

„Třebaže zaměstnanci nerozuměli matkám, protože mluvily vietnamsky, těžko jim to vytýkat. Pokud se ale zásadní informaci nedozvěděli proto, že se s nimi nechtěli bavit, tak je to samozřejmě velký průšvih. Jestliže se chovali neurvale nebo rasisticky, tak je to samozřejmě zavrženíhodné, avšak pokud dělali všechno proto, aby děti našli, nemohou odpovídat za jejich smrt,“ uzavřel Melzer.

V neděli 5. srpna se na koupališti sešlo asi 150 lidí na pietní akci za utonulé chlapce. Kolem dřevěného kříže u lesní cesty účastníci položili květiny a svíčky. Hrála harmonika, někteří lidé tiše zpívali a podle vietnamského zvyku házeli na pietní místo hrsti rýže.

Čtěte také: Policie zahájila trestní řízení kvůli průsaku vody do metra

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,