Pence označil Jeruzalém za hlavní město, Netanjahu je nadšený

Americká navštěva Izraele

Pence označil Jeruzalém za hlavní město, Netanjahu je nadšenýNOVÉ
Pence označil Jeruzalém za hlavní město, Netanjahu je nadšený Foto:

Ilustrační foto: Mike Pence (zdroj: Shutterstock)

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Americký viceprezident Mike Pence během pondělní návštěvy Izraele při setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem prohlásil, že je mu poctou být „v izraelském hlavním městě Jeruzalémě“. Washington podle Pencových slov v izraelském parlamentu hodlá přesunout svou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma do konce roku 2019. Informovala o tom agentura Reuters. Pence o víkendu navštívil Egypt a Jordánsko – v obou zemích hovořil mimo jiné o kontroverzním rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa respektovat Jeruzalém jako izraelskou metropoli.

Netanjahu při pondělním setkání Pencovi poděkoval za „historické“ gesto Trumpa, který 6. prosince loňského roku uznal Jeruzalém jako izraelské hlavní město a oznámil svůj záměr přesunout tam americkou ambasádu z Tel Avivu. Netanjahu prohlásil, že pouto mezi Spojenými státy a Izraelem „nikdy nebylo silnější“. Pence odpoledne promluvil v izraelském parlamentu – Knesetu.

„V nadcházejících týdnech naše administrativa učiní kroky, které povedou k plánovanému otevření americké ambasády v Jeruzalémě před koncem nadcházejícího roku“ řekl Pence v parlamentu. „Jeruzalém je hlavní město Izraele a prezident Donald Trump tak pověřil americké ministerstvo zahraničí, aby se začalo připravovat na přesunutí naší ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma," dodal, aniž by upřesnil konkrétní datum otevření zastupitelského úřadu.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael anektoval v roce 1967 bez schválení mezinárodního společenství, zatímco izraelská vláda považuje Jeruzalém za nedělitelný.

Vyzvou Palestinci EU k uznání hranic?

Trumpovo rozhodnutí rozhněvalo Palestince, se kterými se Pence při své současné návštěvě nesetká, a také mnoho arabských lídrů. Napětí bylo zjevné například, když se Pence v sobotu sešel s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím či když v neděli hovořil s jordánským králem Abdalláhem II. Egypt i Jordánsko jsou totiž blízkými spojenci USA, ale rozhodnutí o Jeruzalémě vnímají jako kontraproduktivní.

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás po prosincovém rozhodnutí Bílého domu oznámil, že se s představiteli USA nesejde. V pondělí jedná v Bruselu s šéfy diplomacií zemí Evropské unie. Očekává se, že při té příležitosti Unii vyzve, aby uznala palestinský stát s hranicemi před rokem 1967 a aby zvýšila tlak na oživení mírových rozhovorů, ve kterých by mohla jednat jako zprostředkovatel. Palestinská samospráva již dříve oznámila, že Spojené státy se svým rozhodnutím o Jeruzalémě připravily o možnost hrát v palestinsko-izraelském mírovém procesu roli nestranného zprostředkovatele.

Netanjahu při dřívějším setkání s velvyslanci označil Pence za „izraelského přítele“ a řekl, že žádná „alternativa amerického vedení“ v mírovém procesu neexistuje. „Každý, kdo není připraven jednat s Američany o míru, mír nechce,“ řekl.

Palestinci na okupovaném Západním břehu Jordánu proti návštěvě Pence protestovali a zapálili několik plakátů s jeho fotografií. Největší arabská strana v izraelském parlamentu dříve oznámila, že jeho projev bude bojkotovat.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Trump uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Palestinci vyšli do ulic

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články