3 Plány tramvajové trati

Chtějí Pražané návrat tramvají na Václavské náměstí?

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Tramvaje by se opět mohly vrátit na pražské Václavské náměstí. Magistrát si od plánu slibuje ulehčení ostatním spojům v centru. Tři možné varianty se budou projednávat na tzv. Společném jednání, připomínky může tedy podávat i veřejnost. Jednání proběhne 25. dubna, nová trať by mohla vzniknout do pěti let.

Stěžejním problémem celého tramvajového systému v Praze je podle odborníků na dopravu závislost na úseku mezi Lazarskou a Jindřišskou. To má řešit nové propojení, které povede z Vinohradské třídy dolů přes Václavské náměstí. Mělo by tím zásadně odlehčit dopravě v centru. Historicky přitom tramvajová trať přes Václavské náměstí shora dolů již vedla. S návratem k tomuto řešení nový plán počítá. Dostupnost do centra by se tak zlepšila především pro obyvatele Žižkova.

Z dříve vypracovaných studií vzešly tři současné varianty. Ty byly vyhodnoceny po stránce technické náročnosti, vazby na okolí, hluku i času dojezdu souprav. „Pokud má být i do budoucna zachována dostatečná kvalita dopravy, která netrpí častými zpožděními a přeplněností souprav z důvodu nedostatečné kapacity, je nutné navyšovat kapacitu tramvajové sítě i v centru města,“ uvedl Petr Dolínek, náměstek primátorky.

Varianta přes Vrchlického sady

Ve variantě přes Vrchlického sady by tramvajová trať vedla z Vinohradské mezi budovami Muzea podél magistrály Wilsonovou směrem ke Státní opeře, kde by vznikla nová zastávka. Tramvaj by pak pokračovala přes Vrchlického sady a dále by stavěla přímo před budovou hlavního nádraží. Následně by se napojila na existující trať v ulici Bolzanova.

„Tato varianta trati je výhodná hlavně díky přímému přestupu cestujících u nádraží. Při projektování musí být maximálně omezeno kácení vzrostlých stromů. Zásah do parku musí být minimální,“ uvedla náměstkyně primátorky Petra Kolínská.

Varianta Opletalova/Wilsonova

Další varianta by zčásti kopírovala tu první, za Státní operou by ale zahýbala přes Washingtonovu do Opletalovy ulice. Na jejím konci by se napojila na stávající trať v Bolzanově ulici. Výhodou této varianty je menší zásah do Vrchlického sadů, zastávka by ale byla od budovy hlavního nádraží o něco dále.

Varianta Vinohradská/Opletalova

Třetí varianta počítá s vedením trati z Vinohradské ulice na Václavské náměstí, odkud by uhýbala do Opletalovy až k Bolzanově ulici. „Vedení tramvajové tratě v horní polovině Václavského náměstí umožňují všechny tři varianty. Z celoměstského hlediska tato trasa ale plní jinou funkci, protože nabízí nové spojení v centru města v odlišných směrech. Pro výrazné navýšení kapacity tramvajových tratí v centru by tak bylo ideální realizovat obě propojení,“ uvedl Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR).

Připomínky k vystavenému návrhu změny Z 2838 je možné podávat Odboru územního rozvoje pomocí datové schránky, elektronicky nebo poštou od 25. dubna do 25. května. Po zapracování připomínek se koná tzv. Veřejné projednání a následně změnu již schvaluje rada a zastupitelstvo. Lze očekávat, že novou trať by cestující mohli využít v optimálním případě již za 4 – 5 let.

První tramvaje tažené koňmi se na Václavském náměstí objevily v roce 1884. Definitivně zmizely z horní části z Václavského náměstí po necelých sto letech, v roce 1980. Od té doby jezdí pouze napříč spodní částí z ulice Jindřišské do Vodičkovy. Zrušení spojů kritizovali mnozí odborníci na dopravu, od 90. let minulého století se uvažuje o jejich obnovení.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Zavře klíčové metro, nepojedou tramvaje. Prahu čeká víkend uzavírek

Praha se opevňuje. Protiteroristické zábrany budou i na Václavském náměstí

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.