Návnada pro pejsky a Šlachtova Přísaha
Sílu informace o útoku ruských tajných služeb na muniční sklad ve Vrběticích se téměř dokonale podařilo rozmělnit, marginalizovat, karikovat do irelevantního sporu, jestli je „Honza“ Hamáček vlastizrádce, když nebyl schopen vysvětlit motivy své cesty do Moskvy.
Stejně naivně, jak byla návnada v některých médiích uklohněna, po ní skočili nepříliš bystří pejsci, aby ji celou zblajzli. V notně medializované grotesce nejvýrazněji vystupovala politická reprezentace TOP 09 v čele s Markétou Pekarovou Adamovou. Chytrák, který ji do toho navezl, musí být politický titán. Zvlášť v době zhysterizovaného Twitteru totiž dvojnásob platí: mlčeti zlato.
Scénku s vlastizradou museli nejvíc ocenit na Hradě a také v Kremlu se mohli dobře bavit, protože oni už nic vysvětlovat nemuseli. Na své si přišel taky Andrej Babiš, který dostal týden oddechového času a nemusel čelit zásadním otázkám rekonvalescence země po pandemii. Školním dětem a mladým lidem, kteří nastoupili do prvních ročníků, nikdo ztracený rok nevrátí. Přitom právě pro ně jsou tato léta života nejdůležitější nejen z pohledu ztraceného času na vzdělání, ale i sociálních vazeb, protože alibistická vláda je zavřela doma tak, že české školy byly nejdéle omezené ze všech zemí v Evropě. Škod bude pochopitelně mnohem víc, ale do jejich napravování se nikomu moc nechce. Představy o obnově života s čínským virem se objevují ve fragmentech a zatím žádná politická formace je nijak neformuluje.
Hibernované koalici SPOLU sice podle posledních preferencí agentury Kantar pomohla první část vrbětického případu ke vzpamatování a její volební potenciál se viditelně zvýšil, ale snad si ani nemůže myslet, že dosáhnout signifikantního výsledku lze jen s antiruskou notou.
Všechno nasvědčuje tomu, že Andrej Babiš do voleb populaci doočkuje, zastaví svůj pád a na scéně se objeví další fešáci. V médiích to sice není moc vidět, což nemusí být nijak relevantní, ale k dílu se hlásí plukovník Šlachta, který rozjíždí po republice intenzivní kontaktní kampaň. Ta se už mnohokrát ukázala jako mimořádně účinná. A Robert Šlachta má svůj silný příběh. Z profesionálního vedení kampaně je zřejmé, že se má o koho opřít, nejen finančně, ale i se zkušenostmi.
Protikorupční rétorika má pro některé cílové skupiny nevyčerpatelný potenciál a obchody s testy, rouškami a vakcínami zavdávají podněty k velkým pochybnostem a pak následnému vyšetřování. Nástup Přísahy pozorně ve sněmovně sledují snad všechny partaje, jedny proto, aby nepřišly o hlasy, jako třeba Piráti, jiní s obavami, aby se tady neobjevil nový nevypočitatelný element, který může jít se všemi. Bude to věc veřejná.
Zatím každé volby přinesly nějaké překvapení a nebude tomu jinak ani letos. Jít nahoru, nebo naopak se propadnout o pár pater níž může většina stran, jen u těch sociálních demokratů to už na zmrtvýchvstání nevypadá.