Američané vysílají na Blízký východ letadlovou loď. Jde o varování Íránu

Varování Peršanům

Američané vysílají na Blízký východ letadlovou loď. Jde o varování ÍránuNOVÉ
Svět

Echo24

Spojené státy vysílají na Blízký východ letadlovou loď jako varování určené Íránu, uvedl v noci na pondělí bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton. Následně během dne to na twitteru potvrdil i ministr obrany Patrick Shanahan, který rozhodnutí označil za reakci na íránskou hrozbu.

„Je to prozíravý přesun kapacit v reakci na náznaky reálné hrozby ze strany sil íránského režimu,“ napsal Shanahan s tím, že vyslání letadlové lodi a bombardérů na Blízký východ odsouhlasil kvůli íránské hrozbě. „Vyzýváme íránský režim, aby se zdržel veškerých provokací. Poženeme Írán k odpovědnosti za jakýkoli útok na síly USA nebo naše zájmy,“ dodal.

„USA nechtějí válku s íránským režimem, ale jsme plně připraveni odpovědět na jakýkoli útok, ať už ho provedou (íránské) islámské revoluční gardy, nebo íránské jednotky,“ uvedl Bolton. Bez bližších podrobností dodal, že USA reagují na „četné znepokojující a eskalující náznaky a varování“. Washington chce podle něj takto vyslat Íránu vzkaz, že jakýkoli útok na americké zájmy či zájmy amerických spojenců narazí na „neúprosnou sílu“.

Bolton uvedl, že USA posílají na Blízký východ údernou skupinu v čele s letadlovou lodí USS Abraham Lincoln. Toto plavidlo je už ve Středomoří, kde se nedávno účastnilo vojenského cvičení, uvedla agentura AP. Podle ní Boltonovo prohlášení znamená, že by loď teď měla zamířit na východ do Rudého moře a pak možná dále do Arabského moře nebo do Perského zálivu. V Perském zálivu podle AP nemají USA nyní žádnou letadlovou loď.

Vyslání americké letadlové lodě na Blízký východ přichází v době zvýšeného napětí mezi Washingtonem a Teheránem. USA před měsícem zařadily íránské revoluční gardy na seznam teroristických organizací, což experti označili za výjimečný krok, neboť Washington dosud nikdy formálně neoznačil ozbrojené síly jiného státu za teroristickou skupinu. V reakci na to Írán označil za teroristickou organizaci americké ozbrojené síly.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Letadlová loď USA přetnula polární kruh. Manévry nedaleko ruských hranic