MISTROVSTVÍ SVĚTA

Oslavy fanoušků Saúdské Arábie v ulicích. Foto: Wali Khan
1

Na mistrovství světa ve fotbale došlo k nečekané výhře týmu Saúdské Arábie nad Argentinou. Velkého favorita Saúdové zaskočili skvělým vstupem do druhého poločasu, kterým odpověděli na gól hvězdného Lionela Messiho z penalty z desáté minuty.

Sálih Šahrí ve 48. minutě přes Cristiana Romera přesně zakončil na zadní tyč, o pět minut později se Násir Davsárí přesnou střelou z hranice vápna trefil do horního rohu branky. Utkání tak skončilo 2:1 pro Saúdskou Arábii. A v zemi propuklo šílenství.

Saúdská hymna zněla podle serveru The National News z obchodů, kaváren a kanceláří v Džiddě. Lidé jásali a zpívali na ulicích, zatímco jiní rozdávali saúdskoarabské vlajky a sladkosti kolemjdoucím, aby si tento okamžik zapamatovali.

„Je mi do pláče – nemůžu tomu uvěřit. Tohle byl nejlepší zápas mého života ,“ řekla jedna z fotbalových příznivkyň. Slzy dojetí zmiňovali i další lidé na ulicích měst.

Také saúdští žáci, kteří společně sledují hru ve škole, oslavili vítězství zpěvem národních písní a jásáním. „Tohle je ten nejlepší pocit na světě. Jsem tak hrdý na svou zemi, svůj tým – proti Argentině hráli jako mistři,“ řekl žák Faisal Alamri.

Argentina přitom byla neporažena od července 2019, za sebou měla sérii 36 utkání bez porážky. Nečekané vítězství se setkalo s bouřlivými oslavami saúdských fanoušků.

Saúdská Arábie má nyní teprve podruhé šanci postoupit mezi posledních 16 týmů. Připravuje se na zápas s Polskem, zatímco Argentina se utká s Mexikem.