Ruská policie zasahovala po celé zemi proti kancelářím Navalného
Navalnyj
Ruská policie podnikla razie v desítkách kanceláří Fondu boje s korupcí (FBK) opozičního předáka Alexeje Navalného. Oznámili to v Moskvě Navalného advokáti. Při domovních prohlídkách v nejméně třiceti městech policisté zabavovali dokumenty a techniku. Důvodem mimořádně rozsáhlé akce je podezření z praní špinavých peněz.
Rozhlasová stanice Echo Moskvy oznámila, že policejní zásah se týkal i kanceláří nevládní organizace Golos, která se zabývá monitorováním ruských voleb. Razie hlásí pracovníci regionálních štábů FBK i členové jejich rodin a dobrovolní spolupracovníci. Navalného štáb označil akci za zastrašování a zabavování majetku FBK za krádež.
Ruský Vyšetřovací výbor, centrální kriminální ústředna, zahájil trestní stíhání FBK v srpnu. Policisté mají podezření, že organizace nezákonně legalizovala miliardu rublů (360 milionů korun), které získala podvodnou cestou. Vedení fondu jakékoli provinění popírá a stíhání označuje za politickou mstu.
Některá ruská média razii spojují s nedávnými komunálními volbami v Rusku a zejména v Moskvě, kde úřady kvůli údajnému procedurálnímu pochybení zakázaly většině opozičních politiků kandidovat. Navalnyj reagoval výzvou k „chytrému hlasování“, při němž měli voliči odevzdat hlas kandidátům, kteří měli největší šanci porazit soupeře z prokremelské strany Jednotné Rusko.
Podle médií byla tato taktika v Moskvě úspěšná, protože Jednotné Rusko na radnici ztratilo třetinu mandátů. Z „chytrého hlasování“ měli prospěch hlavně moskevští komunisté, kteří své zastoupení zvýšili z pěti křesel na třináct. Metropolitní zastupitelstvo má 45 míst. Vedení komunistické strany po volbách Navalnému poděkovalo.
Represe proti FBK jsou v poslední době stále častější. Minulý týden policie zasáhla proti kancelářím fondu v Ufě, Samaře a Permu, o několik dnů později v Petrohradě a v Moskvě. Podle advokáta Vladimira Voronina šlo o reakci na moskevské komunální volby.