Pár si postavil obydlí na moři. Thajsko zasáhlo, hrozí „osadníkům“ i trestem smrti

Pár si postavil obydlí na moři. Thajsko zasáhlo, hrozí „osadníkům“ i trestem smrtiNOVÉ
Chad Elwartowski a Supraní Tchepdetová si nechali postavit obydlí upevněné na nosném sloupu ve vzdálenosti 14 námořních mil (26 kilometrů) od západního pobřeží ostrova Pchúket Foto:

FOTO: Thajské královské námořnictvo

Svět

Narušení svrchovanosti Thajska

Echo24

Příslušníci thajského námořnictva vstoupili do obydlí, jež si na moři u thajského pobřeží vybudovali americký obchodník s kybernetickou měnou bitcoin a jeho thajská přítelkyně. Oba jsou nyní na útěku a podle thajského zákona jim za narušení svrchovanosti Thajska hrozí tresty smrti nebo doživotí. Informovala o tom agentura Reuters.

Chad Elwartowski a Supraní Tchepdetová si nechali postavit obydlí upevněné na nosném sloupu ve vzdálenosti 14 námořních mil (26 kilometrů) od západního pobřeží ostrova Pchúket.

Skupina Ocean Builders, která propaguje vytváření plovoucích nezávislých komunit v mezinárodních vodách, kabinu označila za první trvalé obydlí v moři. Toto hnutí vychází z mezinárodního práva, podle něhož teritoriální vody končí za hranicí 12 námořních mil od pobřeží jednotlivých států. Elwartowského kabina tedy podle skupiny nespadá pod thajskou jurisdikci. Thajské úřady však tvrdí, že struktura je v průmyslové zóně, takže ji lze považovat za narušení suverenity země.

Námořnictvo bylo pověřeno odtažením stavby ke břehu, ale zatím je kabina stále na místě, protože vojsko ji nechce poškodit. Má být předána policii. Postavena byla v soukromé loděnici na Pchúketu.

Podle thajských úřadů chtěl pár na moři založit „trvalé osídlení, které by nespadalo pod svrchovanost žádné země“. Jde podle Thajska o „záměr nepodrobit se zákonům, který by mohl vést k vytvoření nového státu v thajských teritoriálních vodách“. Kvalifikovat se dá jako ohrožení bezpečnosti a ekonomických zájmů, tvrdí thajské úřady.

Elwartowski i Tchepdetová jsou členy organizace Ocean Builders, která ale popírá, že jí jde o vytvoření nezávislého státu nebo „mikronároda“ na moři. Organizace také tvrdí, že o konceptu zvaném seasteading se diskutuje už několik let. Čin Elwartowského a Tchepdetové prý byl první pokus o trvalé žití v mezinárodních vodách.

Elwartowski na svém facebookovém účtu napsal, že se „na chvíli cítil jako svobodný, zřejmě nejsvobodnější člověk na světě“. Thajské úřady zrušily platnost jeho víza a obvinily ho stejně jako jeho přítelkyni z narušení svrchovanosti Thajska. Americké velvyslanectví v Bangkoku oznámilo, že si Američan najal právníka.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Severoirská policie zadržela mladíky kvůli smrti novinářky. Případ řeší jako terorismus

Slavný náčelník Pontiac obléhal Angličany v Detroitu, později s nimi uzavřel mír

Související články