Když šakalové zestárnou. Nový film bratří Trojanů vůbec není tak strašný

KOMENTÁŘ

Když šakalové zestárnou. Nový film bratří Trojanů vůbec není tak strašný
Komentáře

Jiří Peňás

Film Bourák režiséra Ondřeje Trojana, ale klidně můžeme napsat, že i jeho bratra Ivana Trojana, byl hned zčerstva sejmut úderem nejsilnějšího českého filmového kritika Kamila Fily. Většina argumentace spočívala v kroucení hlavou nad tím, co to vlastně má být, prý ten snímek nemá hlavu ani patu, nelze mu rozumět a je celý zmatený, nelogický a vůbec příšerně nepovedený, takže do kina by na něj šel jen blázen.

V očekávání masochistického zážitku jsem se na něj vypravil. Ale film běžel deset minut, dvacet minut, a bolest pořád ne a ne se dostavit. Po půl hodině už byl člověk neklidný, kdy se konečně začne projevovat, jak je ten film špatný, ale naopak se to docela svižně rozjelo a pak to pokračovalo, dokonce to začalo gradovat a po hodině si už divák mohl říct: „Vždyť ono je to docela dobré!“ A pak se několikrát i hlasitě zasmál. Co komu na tomhle může tak vadit? Jistěže to není převratná událost a těžko s tím uspět u publika dejme tomu elitně akademického typu. Ale rozhodně to není žádný průšvih. Taková bizarní groteskní romance pro nenáročné, ale ne úplně blbé, zasazená do sociálně a esteticky zdevastovaného Šluknovského výběžku, něco pošlého z ducha divadla Sklep, když se setká na české periferii s rockabilly a vzpomínkami na Šakalí léta (scénář Petr Jarchovský), která jsou parodována i citována. Trochu odlehčenější a méně výchovný Most a dejme tomu pokus o nějakou českou podobu sociální „červené knihovny“ ze života české „white trash“. Podané je to s velkou nadsázkou a stylizovaností, ale zase ne tak, aby to bylo daleko od česk(osudetsk)é reality. A hlavně je to komedie, kde je hodně hudby a tance.

Celou recenzi na film Bourák najdete na EchoPrime nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. V něm naleznete také velký rozhovor s Jiřím Bartoškou nebo informace o tom, jaké překvapení může historiky čekat v těch odděleních vatikánských archivů, které se otevírají badatelům. Objednat Týdeník Echo si můžete zde.

Foto: Týdeník Echo