Poslanci a novičok

Poslanci a novičok
Jednání Sněmovny Foto:

Foto: Printscreen přímého přenosu jednání ze Sněmovny

Onlines

Echo24

11:45 Návrh lidovců zařadit bod novičok do řádné schůze byl zamítnut 

11:33 Hájek: Chtěli jsme ukázat, kolik z vás za kauzu bojuje

Podle poslance hnutí ANO Josef Hájek vyčetl opozičním stranám, že chtěli projednat kauzu novičok, když jich ráno bylo jen 39. „Někteří prostě nepřišli do práce,“ uvedl Hájek. „My jsme se nepřihlásili schválně, abychom ukázali, kolik z vás srdcově bojuje za tuto kauzu.“

11:10 Bělobrádek: Sněmovna by se k novičoku měla vyjádřit

„Není to zbytečné. Má to vliv na naší bezpečnost,“ uvedl na schůzi předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Dodal, že lidovci jsou z pozice opozice připraveni podpořit stanovisko premiéra v demisi Andreje Babiše. 

11:05 Piráti navrhli přerušit schůzi a vrátit se k novičoku, neúspěšně

Sněmovna návrh na přerušení řádné sněmovní schůze a navrácení se k schůzi o novičoku v hlasování zamítla. 

10:55 Fiala: Dnešek není prohrou opozice, ale ANO, SPD, KSČM a ČSSD

To, že se řada poslanců přítomných ve Sněmovně nepřihlásila k hlasování, kritizuje i předseda ODS Petr Fiala. „Přestože bylo v sále dostatek poslanců, tak se poslanci parlamentní koalice ANO, SPD, ČSSD a KSČM nepřihlásili a nedovolili tak přistoupit k zahájení mimořádné schůze k novičoku,“ uvedl na Twitteru.

10:50 Filip: Jednání má sloužit k pomlouvání Zemana

Komunističtí poslanci se podle jejich předsedy Vojtěcha Filipa rozhodli k hlasování nepřihlásili, protože schůze měla sloužit k pomlouvání prezidenta Miloše Zemana. „Klub KSČM neměl zájem na tom, aby pod jiným názvem probíhala schůze, která má sloužit pouze k pomlouvání prezidenta republiky,“ řekl Filip. Prohlásil, že mimořádná schůze by měla být označena cílem, jakého chtějí dosáhnout ti, kdo ji svolávají.

10:35 Bartoš apeluje na zařazení bodu do řádné schůze

„Nechápu, v čem je kromě servility k prezidentu Zemanovi, je problém se tady o tom dvě hodiny bavit,“ řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

10:25 Kalousek: Účelem Zemanových výroků byl vzkaz do Kremlu

Podle Miroslava Kalouska (TOP 09) je normální, že se vláda či prezident snaží zjistit informace od zpravodajských služeb. „Nikde na celém světě to potom prezidenti netroubí do veřejnosti, pokud účelem tohoto kroku není vzkázat do Kremlu: Podívejte se, jak já tady bojuji za vaši propagandu,“ řekl s tím, že to byl podle něj účel prezidenta Miloše Zemana.

10:20 Válková: Není to v naší kompetenci

O novičoku odmítá diskutovat poslankyně hnutí ANO Helena Válková. „Usnesení, že novičok nebyl nikdy na našem území vyráběn nebo testován, žádný rozumný poslanec nemůže přijmout. To není v naší kompetenci,“ řekla.

10:15 Opoziční poslanci chtějí bod novičok zařadit do řádné schůze

Opoziční poslanci ale chtějí jednání o novičoku zařadit na řádnou schůzi Sněmovny. Navrhl ho předseda lidovců Pavel Bělobrádek, podpořil ho šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek a první místopředseda hnutí STAN Vít Rakušan.

9:30 ANO, SPD a KSČM neumožnili o novičoku jednat

Mnozí poslanci byli ve Sněmovně přítomní, ale nepřihlásili se k hlasování, tudíž nebyla komora usnášeníschopná. „Je skutečně neuvěřitelné, co se v této Poslanecké sněmovně v režii hnutí ANO děje na objednávku Pražského hradu. Kdy se prostě řekne z Pražského hradu, že o novičoku se diskutovat nemá, protože to je někomu nepříjemné,“ řekl místopředseda hnutí STAN Vít Rakušan.

9:00 Poslanci mají jednat o Zemanových výrocích o novičoku

Poslanci se sešli k mimořádné schůzi k údajné výrobě a testování jedu novičok v Česku. Protože se ale k hlasování přihlásilo jen 39 poslanců, bylo jednání odloženo na neurčito. Aby byla Sněmovna usnášeníschopná, bylo potřeba minimálně 67 poslanců. Debatu o jedu rozvířil Zeman, když prohlásil, že podle zprávy, kterou mu dodali vojenští zpravodajci, se novičok v Česku v malém množství vyráběl a testoval. Látkou typu novičok byl v březnu ve Velké Británii otráven dvojitý agent Sergej Skripal.

ČTVRTEK 31.5.

Související články