1 Globální pakt OSN

Migrace není lidským právem, do Evropy by mohla přijít až miliarda lidí, varuje Babiš

, NOVÉ

Témata: ,

Pokud se migrace stane všeobecným právem, do Evropy by mohla přijít až miliarda lidí, varuje premiér Andrej Babiš. Chce proto vystoupit z globálního paktu OSN, který podle něj migraci jako základní lidské právo definuje, což je dle premiérových slov pro Českou republiku nepřijatelné. Staví se proto na stranu USA a Maďarska, kteří dokument odmítají. Babiš to řekl v rozhovoru pro deník Právo.

„Nemůžeme deklarovat nějaké všeobecné právo se přestěhovat do jiné země třeba kvůli klimatu nebo chudobě. Chceme pomáhat, ale migrace nemůže být lidským právem. To je neslučitelné s naší migrační politikou, ohrožuje to naši suverenitu a stírá to rozdíly mezi legální a nelegální migrací. Proto jsem proti tomuto paktu,“ uvedl Babiš pro Právo. „Je to nepřijatelné, protože pak by se do Evropy klidně mohla nastěhovat miliarda lidí,“ dodal.

„Určitě chci, abychom z paktu vystoupili, a to budu navrhovat i koaličnímu partnerovi (ČSSD),“ řekl Babiš. Pakt přitom podporuje skoro 190 zemí světa. Babiš tak čelí kritice, že se připojuje naopak k Donaldu Trumpovi či Viktoru Orbánovi, kteří rovněž vyjádřili negativní stanovisko. 

„USA, kam se všichni stěhovali z celého světa, jasně řekly, že pakt ohrožuje nezávislost americké imigrační politiky. Rakousko mluví o ztrátě národní suverenity a Maďarsko ho odmítlo, protože se bojí o svou bezpečnost. A já všem těm výhradám rozumím,“ vysvětloval Babiš své důvody. 

Globální pakt OSN o migraci již odmítli představitelé Spojených států, Rakouska a Maďarska. Babiš tento týden na schůzi Poslanecké sněmovny prohlásil, že navrhne, aby také Česko po vzoru Maďarska a Rakouska ke globálnímu migračnímu paktu nepřistoupilo. Vláda by o tom měla jednat příští týden.

Na stranu Maďarska či USA se zřejmě přidá i Polsko. „Je velmi pravděpodobné, že stejně jako Rakousko, Česká republika a USA nebudeme součástí tohoto globálního paktu OSN,“ sdělil podle agentury PAP předseda polské vlády Morawiecki novinářům.

Globální pakt o migraci předběžně schválily všechny členské země OSN s výjimkou USA. Jde o nezávaznou dohodu, která má být oficiálně přijata na schůzce v marockém městě Marrákeš 10. a 11. prosince.

Čtěte také:Rakousko nepřijme pakt OSN o migraci. Podle Kurze ohrožuje suverenitu země 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.