Migrace není lidským právem, do Evropy by mohla přijít až miliarda lidí, varuje Babiš

Globální pakt OSN

Migrace není lidským právem, do Evropy by mohla přijít až miliarda lidí, varuje BabišNOVÉ
Andrej Babiš Foto:

Foto: Jan Zatorský

1
Domov

voš Echo24

Pokud se migrace stane všeobecným právem, do Evropy by mohla přijít až miliarda lidí, varuje premiér Andrej Babiš. Chce proto vystoupit z globálního paktu OSN, který podle něj migraci jako základní lidské právo definuje, což je dle premiérových slov pro Českou republiku nepřijatelné. Staví se proto na stranu USA a Maďarska, kteří dokument odmítají. Babiš to řekl v rozhovoru pro deník Právo.

„Nemůžeme deklarovat nějaké všeobecné právo se přestěhovat do jiné země třeba kvůli klimatu nebo chudobě. Chceme pomáhat, ale migrace nemůže být lidským právem. To je neslučitelné s naší migrační politikou, ohrožuje to naši suverenitu a stírá to rozdíly mezi legální a nelegální migrací. Proto jsem proti tomuto paktu,“ uvedl Babiš pro Právo. „Je to nepřijatelné, protože pak by se do Evropy klidně mohla nastěhovat miliarda lidí,“ dodal.

„Určitě chci, abychom z paktu vystoupili, a to budu navrhovat i koaličnímu partnerovi (ČSSD),“ řekl Babiš. Pakt přitom podporuje skoro 190 zemí světa. Babiš tak čelí kritice, že se připojuje naopak k Donaldu Trumpovi či Viktoru Orbánovi, kteří rovněž vyjádřili negativní stanovisko. 

„USA, kam se všichni stěhovali z celého světa, jasně řekly, že pakt ohrožuje nezávislost americké imigrační politiky. Rakousko mluví o ztrátě národní suverenity a Maďarsko ho odmítlo, protože se bojí o svou bezpečnost. A já všem těm výhradám rozumím,“ vysvětloval Babiš své důvody. 

Globální pakt OSN o migraci již odmítli představitelé Spojených států, Rakouska a Maďarska. Babiš tento týden na schůzi Poslanecké sněmovny prohlásil, že navrhne, aby také Česko po vzoru Maďarska a Rakouska ke globálnímu migračnímu paktu nepřistoupilo. Vláda by o tom měla jednat příští týden.

Na stranu Maďarska či USA se zřejmě přidá i Polsko. „Je velmi pravděpodobné, že stejně jako Rakousko, Česká republika a USA nebudeme součástí tohoto globálního paktu OSN,“ sdělil podle agentury PAP předseda polské vlády Morawiecki novinářům.

Globální pakt o migraci předběžně schválily všechny členské země OSN s výjimkou USA. Jde o nezávaznou dohodu, která má být oficiálně přijata na schůzce v marockém městě Marrákeš 10. a 11. prosince.

Čtěte také:Rakousko nepřijme pakt OSN o migraci. Podle Kurze ohrožuje suverenitu země 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.