1 Koalice CDU s AfD?

Na obzoru převrat v Sasku? Nový šéf tamní frakce CDU nevylučuje budoucí koalici s AfD

, NOVÉ

Témata: , , ,

Nový předseda frakce CDU v saském zemském sněmu Christian Hartmann pro rozhlasovou stanici MDR Sachsen odmítl vyvrátit uzavření možné budoucí koalice s pravicovou Alternativou pro Německo (AfD). Podle jeho slov by CDU měla společně s SPD vlastními tématy a vizemi přesvědčit voliče, že neexistují jiné varianty.

Na otázku, zda může Hartmann vyloučit možnou budoucí koalici s AfD, odmítl šéf saské CDU jasně odpovědět. „To ode mě teď v této formě neuslyšíte. To by snižovalo respekt před voliči, kteří v této zemi 1. září 2019 rozhodnou,“ odpověděl politik.

„Potřebujeme odpovědi, na problémy, které u nás máme,“ řekl Hartmann a zmínil například konec těžby hnědého uhlí v Lužici či otázky důchodů a sociální péče. Podle něj je rozhodující nabídnout řešení a být „výrazně lepší a silnější“. Poté podle něj nebude otázka možné koalice s AfD namístě. 

Zemské volby se v Sasku plánují na  1. září 2019. Podle aktuálního volebního průzkumu společnosti uniQma ze září 2018 sice CDU těsně vede s 28,9 %, ale druhá dosahuje zisku 23,9 %. V předchozích volbách v roce 2014 přitom vítězná CDU získala 39,4 % a tehdy čtvrtá AfD dostala důvěru jen 9,7 % voličů.

Protestní Alternativa pro Německo (AfD) by se stala druhou nejsilnější stranou v Německu, kdyby se nyní uskutečnily parlamentní volby. Podle průzkumu pro deník Bild by si přišla na 17 procent hlasů, a o jeden procentní bod by tak překonala vládní sociální demokraty (SPD), jejichž popularita u voličů dále klesá.

Hlasování do celoněmeckého parlamentu, kam se bude znovu volit až v roce 2021, by podle aktuálního průzkumu opět vyhrála konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové se ziskem 28,5 procenta hlasů. Ve Spolkovém sněmu by byli nadále zastoupeni také Zelení (13,5 procenta), Levice (10 procent) a svobodní demokraté (9,5 procenta).

Čtěte také: Oslabená Merkelová odmítla hlasovat o důvěře. Požadovali to vedoucí politici opozice

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.