Na obzoru převrat v Sasku? Nový šéf tamní frakce CDU nevylučuje budoucí koalici s AfD

Na obzoru převrat v Sasku? Nový šéf tamní frakce CDU nevylučuje budoucí koalici s AfDNOVÉ
Šéf saské CDU Christian Hartmann Foto:

Foto: Archiv Christiana Hartmanna

Svět

Koalice CDU s AfD?

drb

Nový předseda frakce CDU v saském zemském sněmu Christian Hartmann pro rozhlasovou stanici MDR Sachsen odmítl vyvrátit uzavření možné budoucí koalice s pravicovou Alternativou pro Německo (AfD). Podle jeho slov by CDU měla společně s SPD vlastními tématy a vizemi přesvědčit voliče, že neexistují jiné varianty.

Na otázku, zda může Hartmann vyloučit možnou budoucí koalici s AfD, odmítl šéf saské CDU jasně odpovědět. „To ode mě teď v této formě neuslyšíte. To by snižovalo respekt před voliči, kteří v této zemi 1. září 2019 rozhodnou,“ odpověděl politik.

„Potřebujeme odpovědi, na problémy, které u nás máme,“ řekl Hartmann a zmínil například konec těžby hnědého uhlí v Lužici či otázky důchodů a sociální péče. Podle něj je rozhodující nabídnout řešení a být „výrazně lepší a silnější“. Poté podle něj nebude otázka možné koalice s AfD namístě. 

Zemské volby se v Sasku plánují na  1. září 2019. Podle aktuálního volebního průzkumu společnosti uniQma ze září 2018 sice CDU těsně vede s 28,9 %, ale druhá dosahuje zisku 23,9 %. V předchozích volbách v roce 2014 přitom vítězná CDU získala 39,4 % a tehdy čtvrtá AfD dostala důvěru jen 9,7 % voličů.

Protestní Alternativa pro Německo (AfD) by se stala druhou nejsilnější stranou v Německu, kdyby se nyní uskutečnily parlamentní volby. Podle průzkumu pro deník Bild by si přišla na 17 procent hlasů, a o jeden procentní bod by tak překonala vládní sociální demokraty (SPD), jejichž popularita u voličů dále klesá.

Hlasování do celoněmeckého parlamentu, kam se bude znovu volit až v roce 2021, by podle aktuálního průzkumu opět vyhrála konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové se ziskem 28,5 procenta hlasů. Ve Spolkovém sněmu by byli nadále zastoupeni také Zelení (13,5 procenta), Levice (10 procent) a svobodní demokraté (9,5 procenta).

Čtěte také: Oslabená Merkelová odmítla hlasovat o důvěře. Požadovali to vedoucí politici opozice