Čerstvý průzkum: premiérovi Babišovi nedůvěřuje 60 procent respondentů

Čerstvý průzkum: premiérovi Babišovi nedůvěřuje 60 procent respondentůNOVÉ
Domov

průzkum KANTAR TNS

Echo24

Vládní krize spojená se skandálem kolem premiéra Andreje Babiše a jeho syna, která tento týden vyvrcholila hlasováním Poslanecké sněmovny o důvěře kabinetu, se výrazně promítla i do důvěry, jíž mají v premiéra občané. Ukazuje to průzkum Kantar TNS prezentovaný v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT.

Pokud jde o důvěru premiérovi, dospěl Kantar TNS ve svém průzkumu k těmto výsledkům: důvěřuje 12 %, spíše důvěřuje 25 %, spíše nedůvěřuje 22 %, vůbec nedůvěřuje 38 %, neví/bez odpovědi 3 %.

Největší důvěře se Babiš těší u voličů hnutí ANO, jehož je předsedou. V této skupině mu důvěru vyjádřilo 93 procent dotázaných. Odlišný postoj je patrný u voličů středopravicových stran, u kterých se důvěra premiérovi pohybuje do deseti procent. "Někde uprostřed se nacházejí voliči KSČM se zhruba dvoutřetinovou důvěrou a voliči SPD a ČSSD s asi třetinovou důvěrou," řekl ČT analytik společnosti Kantar CZ Pavel Ranocha.

Poslanecká sněmovna v pátek hlasovala o nedůvěře Babišově vládě. Šest opozičních stran chtělo vládu svrhnout kvůli posledním informacím v kauze Čapí hnízdo včetně údajného únosu premiérova syna na Krym. Pro pád vlády hlasovalo 92 poslanců, potřeba bylo 101.

Prezident Miloš Zeman již předem řekl, že by v případě pádu kabinetu sestavením vlády opět pověřil Babiše. S takovým postupem nesouhlasí podle průzkumu agentury Kantar 59 procent Čechů. Opačný postoj zaujalo 38 procent respondentů.

Průzkum agentury Kantar CZ se uskutečnil od 20. až 22. listopadu, tedy ještě předtím, než byl známý páteční výsledek hlasování o nedůvěře vládě. Na otázku týkající se důvěry v premiéra odpovídalo 1000 lidí, na otázku k záměru prezidenta případně znovu jmenovat Babiše premiérem 880 lidí.

Největší důvěře, a to 93 %, se šéf kabinetu těší u voličů ANO. U voličů pravicové opozice je to jen kolem 10 %.

Dění kolem vlády posílilo Zemana, míní Bartoš i Netolický

Šéf Pirátů Ivan Bartoš a místopředseda ČSSD Martin Netolický se v pořadu OVM shodli, že aktuální dění kolem vlády posílilo pozici prezidenta Miloše Zemana. Odporovala jim předsedkyně Rady Asociace krajů Jana Mračková Vildumetzová (ANO), která si nemyslí, že by vláda vyšla z pátečního hlasování o vyslovení nedůvěry oslabena.

"Prezident dostává Andreje Babiše naprosto pod sebe a říká mu, že je to v podstatě jeho vláda," řekl Netolický k Zemanově vyjádření, že v případě vyslovení nedůvěry by Babiše znovu pověřil sestavením kabinetu. Netolický předpokládá, že nyní budou častější konzultace mezi prezidentem a premiérem i mezi prezidentem a ministry. "Mně osobně to vadí, nejsme v poloprezidentském systému," poznamenal pardubický hejtman, který se dlouhodobě netají svou kritikou vůči Zemanovi.

"Ano, vliv prezidenta na Poslaneckou sněmovnu a vládu je teď silnější. Miloš Zeman sleduje dílčí osobní cíle, vše je v jeho rukou," přidal se předseda opozičních Pirátů Bartoš.

Hejtmanka Karlovarského kraje Mračková Vildumetzová, která patří k Zemanovým podporovatelům, s tím nesouhlasí. "V žádném případě si nemyslím, že by vláda byla nějak oslabena. Prezident přece musí spolupracovat s premiérem, má i z Ústavy možnost zvát si jednotlivé ministry. Když pan prezident jezdí do regionů, můžu ze strany Asociace krajů ČR potvrdit, že spolupráce je velmi dobrá," řekla. Netolický se však ohradil s tím, že politička v tomto ohledu mluví za sebe, nikoliv za celou asociaci.

Mračková Vildumetzová dnes v souvislosti s aktuálním prověřováním ministerstva pro místní rozvoj neodpověděla moderátorovi na otázku, zda by obviněný ministr měl odstoupit z vlády stíhaného premiéra. Pouze několikrát zopakovala, že ministryně Klára Dostálová (ANO) obviněna nebyla.

"Když premiér Babiš stáhne ministryni za opisování práce o králíkách, a někdo by byl obviněný a směřoval by k soudu, tak si myslím, že zlatá diplomka o králíkách," glosoval Bartoš v narážce na případ ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO), které zhruba po dvou týdnech ve vládě skončila kvůli spekulacím o plagiátorství ve své diplomové práci.

"Bylo by falešné, kdyby Andrej Babiš chtěl po členech své vlády rezignaci, kdyby jim přišlo obvinění," poznamenal Netolický, podle nějž je to ale velmi smutné. K tomu, v jakém případě by ministři za ČSSD odešli z vlády, se konkrétně vyjadřovat nechtěl - záleželo by prý na konkrétní situaci. "Pokud by se objevily další nové skutečnosti, třeba i závažnějšího charakteru, situace by mohla být neudržitelná," naznačil k situaci ve vládní koalici.

Související články