„Přelomové“ rozhodnutí o Babišově střetu zájmů. Ovlivní i přezkum čerpání dotací Agrofertem
Babišův střet zájmů
Radnice v Černošicích rozhodla o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a dopad to bude mít i na přezkum Evropské komise o oprávněností miliardových eurodotací Agrofertu. Tak situaci komentuje organizace Transparency International (TI), která podala Černošicím podnět, že Babiš stále ovládá média spadající pod Agrofert. Černošice ale zatím neuvedly, jak rozhodly. Z Babišovy reakce je ale patrné, že verdikt úředníků je v souladu s podnětem TI. Podle Babiše je rozhodnutí úředníků zpolitizováné.
Babišovu střetu zájmů v kontextu čerpání evropských dotací se nyní i věnuje Evropská komise. I pro ni bude rozhodnutí úředníků z Černošic o premiérově střetu zájmů směrodatné. „Je otázka, jak komplexní je odůvodnění rozhodnutí (Černošic). Podnět TI směřoval primárně sice do mediální oblasti, protože tam je stav trvalý a prokazatelný. Ale samozřejmě platí, že pokud byl střet zájmů identifikován, zatím tedy nepravomocně, tak lze analogicky do budoucna uvažovat i v oblasti dotací a veřejných zakázek,“ uvedl pro Echo24 právník Transparency International Petr Leyer.
Podle ředitele TI Davida Ondráčky jde o přelomové rozhodnutí. „Ovládající role na Agrofert zůstává. Má vliv i na přezkum Evropské komise o oprávněností miliardových eurodotací Agrofertu,“ uvedl ve středu Ondráčka. Kromě podnětu Černošicím podala TI podnět i Evropské komisi, stejně jako Piráti. Upozorňují na střet zájmů premiéra a zejména na otazníky nad čerpáním evropských dotací holdingem Agrofert. Ten je dnes zaparkován ve dvou svěřenských fondech premiéra Babiše.
Komentář Petra Holuba k Babišově střetu zájmů najdete zde: Co hrozí premiérovi v Černošicích
Před několika dny ve Státním zemědělském intervenčním fondu (SZIF) skončila auditorská mise Evropské unie. Právě tu vyslala Evropská komise kvůli podezření na střet zájmů u Babiše kvůli čerpání evropských dotací holdingem Agrofert
Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je rozhodnutí Černošic v souladu s právníky Evropské komise a europarlamentem. „Zatím nevíme, co se píše v rozhodnutí městského úřadu v Černošicích, ale podle reakce premiéra se zdá, že rozhodnutí je v souladu jednak se stanovisky našich expertních analýz, ale také stanovisky všech orgánů, které tuto věc zatím řešily a nebyly řízené politiky ANO. Tedy: se stanovisky právníků Evropské komise, Evropského parlamentu a nezávislými expertními analýzami,“ komentoval řízení předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Babiš: Je to zpolitizované
Černošice zatím neřekly, jak rozhodly. Z reakce premiéra Babiše ale vyplynulo, že rozhodnutí je v jeho neprospěch. „Je to zpolitizované. Určitě se odvolám, a když to bude nutné, budu se i soudit u správního soudu,“ uvedl ve středu. „Nechápu, jak úředníci, kteří řeší dopravní přestupky, můžou rozhodovat o tak složitém právním problému. Nemají pravdu. Podle právních analýz je všechno podle zákona. A ještě abych uklidnil novináře, stanovisko úřadu se týká jen médií, ničeho jiného,“ dodal.
O tom, že bude o případu rozhodovat úřad v Černošicích, přitom rozhodl sám Babiš. Ten měl možnost se rozhodnout, zda se podnětem TI budou zabývat úředníci, nebo mandátový a imunitní výbor. Babiš zvolil Černošice, psali jsme o tom zde.
Babišovi hrozí až čtvrtmilionová pokuta
Podnět na černošickou radnici odeslala v srpnu organizace Transparency International ČR. Podle ní Babiš ovládá holding Agrofert i po převedení do svěřenských fondů a vlastnictvím médií porušuje zákon. Pod Agrofert spadá mimo jiné provozovatel rozhlasového vysílání Londa, vydavatel periodického tisku Mafra a provozovatel televizního vysílání Stanice O. Členům vlády je zakázáno osobně ovládat firmy, které provozují rozhlas, televizi nebo vydávají noviny. Pokud úřad shledá porušení zákona, hrozí premiérovi čtvrtmilionová pokuta.