1 Babišův střet zájmů

„Přelomové“ rozhodnutí o Babišově střetu zájmů. Ovlivní i přezkum čerpání dotací Agrofertem

Nové

Témata: , , , ,

Radnice v Černošicích rozhodla o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a dopad to bude mít i na přezkum Evropské komise o oprávněností miliardových eurodotací Agrofertu. Tak situaci komentuje organizace Transparency International (TI), která podala Černošicím podnět, že Babiš stále ovládá média spadající pod Agrofert. Černošice ale zatím neuvedly, jak rozhodly. Z Babišovy reakce je ale patrné, že verdikt úředníků je v souladu s podnětem TI. Podle Babiše je rozhodnutí úředníků zpolitizováné.

Babišovu střetu zájmů v kontextu čerpání evropských dotací se nyní i věnuje Evropská komise. I pro ni bude rozhodnutí úředníků z Černošic o premiérově střetu zájmů směrodatné. „Je otázka, jak komplexní je odůvodnění rozhodnutí (Černošic). Podnět TI směřoval primárně sice do mediální oblasti, protože tam je stav trvalý a prokazatelný. Ale samozřejmě platí, že pokud byl střet zájmů identifikován, zatím tedy nepravomocně, tak lze analogicky do budoucna uvažovat i v oblasti dotací a veřejných zakázek,“ uvedl pro Echo24 právník Transparency International Petr Leyer.

Podle ředitele TI Davida Ondráčky jde o přelomové rozhodnutí. „Ovládající role na Agrofert zůstává. Má vliv i na přezkum Evropské komise o oprávněností miliardových eurodotací Agrofertu,“ uvedl ve středu Ondráčka. Kromě podnětu Černošicím podala TI podnět i Evropské komisi, stejně jako Piráti. Upozorňují na střet zájmů premiéra a zejména na otazníky nad čerpáním evropských dotací holdingem Agrofert. Ten je dnes zaparkován ve dvou svěřenských fondech premiéra Babiše.

Komentář Petra Holuba k Babišově střetu zájmů najdete zde: Co hrozí premiérovi v Černošicích

Před několika dny ve Státním zemědělském intervenčním fondu (SZIF) skončila auditorská mise Evropské unie. Právě tu vyslala Evropská komise kvůli podezření na střet zájmů u Babiše kvůli čerpání evropských dotací holdingem Agrofert

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je rozhodnutí Černošic v souladu s právníky Evropské komise a europarlamentem. „Zatím nevíme, co se píše v rozhodnutí městského úřadu v Černošicích, ale podle reakce premiéra se zdá, že rozhodnutí je v souladu jednak se stanovisky našich expertních analýz, ale také stanovisky všech orgánů, které tuto věc zatím řešily a nebyly řízené politiky ANO. Tedy: se stanovisky právníků Evropské komise, Evropského parlamentu a nezávislými expertními analýzami,“ komentoval řízení předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Babiš: Je to zpolitizované

Černošice zatím neřekly, jak rozhodly. Z reakce premiéra Babiše ale vyplynulo, že rozhodnutí je v jeho neprospěch. „Je to zpolitizované. Určitě se odvolám, a když to bude nutné, budu se i soudit u správního soudu,“ uvedl ve středu. „Nechápu, jak úředníci, kteří řeší dopravní přestupky, můžou rozhodovat o tak složitém právním problému. Nemají pravdu. Podle právních analýz je všechno podle zákona. A ještě abych uklidnil novináře, stanovisko úřadu se týká jen médií, ničeho jiného,“ dodal.

O tom, že bude o případu rozhodovat úřad v Černošicích, přitom rozhodl sám Babiš. Ten měl možnost se rozhodnout, zda se podnětem TI budou zabývat úředníci, nebo mandátový a imunitní výbor. Babiš zvolil Černošice, psali jsme o tom zde.

Babišovi hrozí až čtvrtmilionová pokuta

Podnět na černošickou radnici odeslala v srpnu organizace Transparency International ČR. Podle ní Babiš ovládá holding Agrofert i po převedení do svěřenských fondů a vlastnictvím médií porušuje zákon. Pod Agrofert spadá mimo jiné provozovatel rozhlasového vysílání Londa, vydavatel periodického tisku Mafra a provozovatel televizního vysílání Stanice O. Členům vlády je zakázáno osobně ovládat firmy, které provozují rozhlas, televizi nebo vydávají noviny. Pokud úřad shledá porušení zákona, hrozí premiérovi čtvrtmilionová pokuta.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Černošice rozhodly o Babišově střetu zájmů. Premiér mluví o zpolitizování případu

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Tištěný Týdeník Echo

od 1099 Kč

Každý čtvrtek ve vaší schránce

Více info

Digitální Týdeník Echo

od 149 Kč

Předplatné pro web, tablety a chytré telefony

Více info

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.