Strůjce útoků na Srí Lance. Podle úřadů jde o radikálního klerika Zahrána Hašíma

ÚTOKY NA SRÍ LANCE

Strůjce útoků na Srí Lance. Podle úřadů jde o radikálního klerika Zahrána HašímaNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

K nedělním atentátům na kostely a hotely na Srí Lance se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Na podporu svého tvrzení později zveřejnila záběry, na kterých jsou podle ní pachatelé atentátů přísahající věrnost vůdci IS abú Bakrovi Bagdádímu. Vůdcem skupiny a strůjcem útoků je podle srílanských úřadů radikální místní duchovní Zahrán Haším.

Policie v souvislosti s krveprolitím zadržela 40 lidí. Na místě působí i mezinárodní tým specialistů, který vede český policista působící v Interpolu jako expert na terorismus, uvedl na twitteru český policejní prezident Jan Švejdar.

Totožnost policisty policejní prezidium nechce zveřejnit, aby neohrozilo jeho bezpečnost, řekla mluvčí české policie Kateřina Rendlová.

Útoky v metropoli Kolombu a na dalších místech na Srí Lance, které převážně spáchali sebevražední atentátníci, si podle aktuální bilance vyžádaly 321 mrtvých a kolem 500 zraněných. Dětský fond OSN (UNICEF) oznámil, že mezi oběťmi je i 45 dětí.

„Pachatelé útoku, jehož terčem byli předevčírem občané zemí koalice a křesťané na Srí Lance, pocházejí z řad bojovníků Islámského státu,“ uvedl dnes IS prostřednictvím své propagandistické agentury Amak. IS, který později zveřejnil fotografie a video údajných atentátníků, v posledních letech přijal odpovědnost téměř za všechny velké teroristické útoky ve světě.

Klerik Haším je znám výzvami k násilí, podporou IS a plamennými projevy, které zveřejňuje na sociálních sítích. Zahrán Haším stojí v čele dosud málo známé islamistické skupiny národní Tauhíd džamáate, označované zkratkou NTJ.

Srílanské úřady z útoku obvinily dvě dosud málo známé místní islamistické skupiny. Jednou z nich je právě národní Tauhíd džamáate. Premiér Ranil Vikremasinghe uvedl, že atentáty „mohou mít spojitost“ s Islámským státem, vyšetřování ale podle něho ještě neskončilo. V souvislosti s útoky byli dosud zatčeni jen Srílančané. Někteří z atentátníků vycestovali do zahraničí a vrátili se, řekl premiér.


Čtěte dále: Srílanské úřady věděly o hrozbě dva týdny, kvůli politickým rozporům to neřešily

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články