Macron se zlobí: Erdogan dál vozí zbraně a tisíce džihádistů do Libye. Někteří se pak plaví do Itálie
hra o Libyii
Jen dva týdny uplynuly od berlínské konference o Libyi, kde se zúčastněné státy mimo jiné zavázaly, že nebudou dále vyzbrojovat znepřátelené strany, ale to už neplatí. Turecko, které vojensky intervenovalo na straně mezinárodně uznávané vlády v Tripolisu, ji totiž nadále zásobuje těžkými zbraněmi a do země dováží bojovat tisíce syrských džihádistů. Někteří z nich mají Libyi jen jako přestupní stanici a coby migranti plují do Itálie, informují francouzská média. Podle OSN embargo porušují i státy, které podporují druhou stranu konfliktu, vojska maršála Haftara.
Při příležitosti návštěvy řeckého předsedy vlády Kyriakose Mitsotakise v Paříži tento týden se nad tureckou ignorací závěrů berlínské konference pohoršoval francouzský prezident Emmanuel Macron, jeden z jejích účastníků.
Tuto středu francouzské stíhačky Rafale z letadlové lodě Charles de Gaulle na průzkumné misi spatřily v přístavu u Tripolisu těžká obrněná vozidla vykládaná z lodi pronajaté Ankarou, která byla doprovázená jednou ze čtyř tureckých fregat, které křižují v libyjských vodách.
„V posledních dnech jsme viděli turecké válečné lodě doprovázené syrskými žoldáky přicházejícími na libyjskou půdu. Jedná se o výslovné a závažné porušení toho, co bylo dohodnuto v Berlíně. Je to porušený slib,“ řekl Macron.
Zdroj ze zpravodajských služeb nedávno potvrdil deníku Le Monde, že Turecko expedovalo do Libye ze Sýrie 1500 až 2 000 džihádistů, což proběhlo v relativním zmatku, a někteří z nich již opustili Libyi a přeplavili se do Itálie.
Ohledně přesunu syrských džihádistů přes Libyi do Itálie už informoval předminulou sobotu na tiskové konferenci generál Ahmed Mismárí, mluvčí Libyjské národní armády (LNA) generála Chalifa Haftara, když uvedl, že v polovině ledna se do Itálie dostalo 41 těchto zabijáků. Ti se obyčejně zamíchají mezi ostatní nelegální migranty, které pak často nevládní organizace přepraví do Evropy. Tento pátek pak Mismárí potvrdil Macronova slova, ale s tím, že z Turecka nyní přišlo více než 3000 syrských žoldáků.
Podle výroku francouzského prezidenta je příchod žoldáků do Libye „na úkor bezpečnosti všech Evropanů a Sahelů“. Informace ohledně Tureckem importovaných zabijáků ze Sýrie do Libye na podporu mezinárodně uznávané vlády v Tripolisu ale není nová, zprávy přicházejí už nejméně od konce loňského roku.
LNA tvrdí, že syrští džihádisté z Islámského státu a al-Káidy jsou dislokovaní na základně al-Assa při hranici s Tuniskem. "Známe je a také známe i jejich cíle, řekl v pátek mluvčí LNA Mismárí.
Kromě toho, podle diplomatických zdrojů deníku Le Monde, Turecko instalovalo na letišti Mitiga, asi deset kilometrů východně od Tripolisu, protiletadlové obranné systémy.
Ankara podepsala koncem minulého roku dohodu na podpoře sil Libyjské národní dohody (GAN) Faíze Sarrádže, premiéra mezinárodně uznávané vlády v Tripolisu. V minulých dnech síly GAN oznámily, že se sestřelily dron původem ze Spojených arabských emirátů, který byl ve službách Haftarových sil.
Organizace spojených národů minulou sobotu uvedla, že několik zemí podporujících soupeřící strany porušilo embargo a tato porušení odsoudila. "Za posledních deset dní bylo pozorováno mnoho nákladních a jiných letů přistávajících na libyjských letištích v západní i východní části země, které stranám dovezly vyspělé zbraně, obrněná vozidla, poradce a bojovníky," uvedla mise OSN v Libyi ve svém prohlášení.
Konference v Berlíně zprostředkovala příměří mezi zahraničními mocnostmi, které podporovaly soupeřící strany v téměř desetiletém libyjském konfliktu, které se ale moc nedodržuje. V severoafrické zemi existuje tvrdá vojenská konfrontace mezi vládou premiéra Faíze Sarrádže podporovanou OSN, a vojensky Katarem a Tureckem, a silami maršála Haftara, který ovládá většinu Libye. Ten je podporován Francií, Egyptem, Saúdskou Arábií, SAE a Ruskem.