2 Prohloubení spolupráce

Zemana inspirovala Cášská smlouva. Chce posílit spolupráci V4 a zapojit i Rakousko

, NOVÉ

Témata: , ,

Prezident Miloš Zeman by chtěl posílit spolupráci visegrádské skupiny (V4), což je uskupení Česka, Maďarska, Polska a Slovenska. Zapojit by se mohlo i Rakousko. Chce o tom jednat se svými protějšky. Řekl to ve čtvrtek v televizi Barrandov. Inspirovala ho takzvaná Cášská smlouva, kterou v úterý podepsali německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron.

Cílem německo-francouzské smlouvy je prohloubení spolupráce v zahraniční politice, obraně, hospodářství nebo při integraci příhraničních regionů. „Inspirovalo mě to k tomu, abychom tu posílenou spolupráci aplikovali také na úrovni visegrádské čtyřky, nehledě na to, že by se tam klidně, bude-li si to přát, mohlo přidat i Rakousko. Já mám teď v březnu cestu do Rakouska, takže uvidíme, co mi na to řeknou,“ uvedl Zeman.

Smlouva mezi Německem a Francií, jejíhož podpisu se na Cášské radnici zúčastnil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, má mimo jiné posílit schopnost Evropy jednat samostatně v zahraniční a bezpečnostní politice nebo prosadit Německo za stálého člena Rady bezpečnosti OSN. Na 16 stránkách dohody jsou také návrhy, které mají vést k užší spolupráci v hospodářské, energetické, klimatické nebo rozvojové politice. Na Česko podle Zemana nebude mít tato spolupráce žádný vliv.

Prezident uvedl, že sjednocování Evropy by se mělo uskutečnit například na úrovni dopravních, energetických a počítačových sítí. „Prostě najdete věci, které jsou nadnárodní a které se nedají odseknout hranicemi. Ale těchto věcí zase není příliš mnoho, takže se vraťme k pestrosti a různosti. Myslím, že všem zemím to jenom pomůže,“ dodal Zeman.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Baxa se mi mstí, míní Zeman. Funkci v Ústavním soudu mu prý nenabízel

Údajná Zemanova nabídka Baxovi by mohla být trestný čin, řekl ministr Kněžínek

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.